Żołnierze brygad OT z województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym niż 6 godzin”.
Dla wsparcia administracji państwowej i samorządowej realizującej zadania przyjęcia uchodźców z Ukrainy wprowadzono nowy status do natychmiastowego stawiennictwa dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Już 4 kwietnia odbędzie się kolejna edycja warsztatów plastycznych „Pisanka w CKA”, organizowanych przez Gminę Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka. Zapisy będą przyjmowane do 28 marca.
– Warsztaty „Pisanka w CKA” to już tradycja w Kozienickim Domu Kultury. Każdego roku, w okresie poprzedzającym Wielkanoc, zapraszamy do nas dzieci i młodzież, które podczas zajęć wykonują wspaniałe ozdoby świąteczne – mówi Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.
Ponad 100 ochotników z województwa lubelskiego zdecydowało się wziąć udział w szkoleniu podstawowym w ramach projektu „Ferie z WOT”.
Większość kandydatów do terytorialnej służby wojskowej to osoby młode w wieku od 18 do 25 lat. Blisko 20% stanowią kobiety. Wśród nowo przyjętych są uczniowie, studenci oraz pedagodzy. To głównie z myślą o nich lubelscy Terytorialsi już po raz czwarty zorganizowali szkolenie podstawowe w okresie ferii.
Na ferie w mundurze zgłosiły się również osoby z dużo większym bagażem doświadczeń, reprezentujące różne zawody, m.in. sprzedawca, kierowca, pracownik ochrony, przedstawiciel handlowy, kucharz, elektryk, ratownik medyczny.
We wtorek 15 lutego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie, wojewoda lubelski Lech Sprawka podpisał umowę z powiatem ryckim reprezentowanym przez starostę ryckiego Dariusza Szczygielskiego, na zakup rezonansu magnetycznego dla Szpitala Powiatowego w Rykach.
W niedzielę 13 lutego w Dęblinie w wigilię 80. rocznicy powołania Armii Krajowej przez gen. broni Władysława Sikorskiego–premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych (1939-1943), odbędą się uroczystości upamiętniające to historyczne wydarzenie.
Światełko dla Bohatera z AK w 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową - zapowiedź uroczystości.
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej wraz z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, zapraszają do zapalenia światełka na miejscu pamięci żołnierzy Armii Krajowej. Jak podkreślają sami żołnierze, dla Polaka to duma i honor być spadkobiercą tradycji walki o wolność oraz niezależność państwową i osobistą.
Ależ to będzie świetny wieczór dla wszystkich miłośników dobrej gry aktorskiej i nieszablonowych komedii. Już 17 marca, w Kozienickim Domu Kultury zobaczymy spektakl teatralny „Niemy Kelner” w reżyserii Wojciecha Malajkata. W rolach głównych: Piotr Szwedes i Mikołaj Roznerski. Sprzedaż biletów rusza 26 stycznia.
– „Niemy Kelner” to groteskowa komedia sensacyjna; thriller autorstwa brytyjskiego mistrza teatru absurdu i noblisty Harolda Pintera. To historia dwóch co najmniej dziwnych gangsterów, którzy trafiają do równie dziwnego hotelu, gdzie czekają na dochodzące do nich z zewnątrz polecenia. W międzyczasie mierzą się ze wzrastającym w nich niepokojem i prowadzą kapitalne dialogi – mówi Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.
Wyjątkowy, baśniowy ogród, leżący w turystycznym sercu Lubelszczyzny zaprasza 29 kwietnia 2022 roku na prawdziwą i pełną magii rodzinną majówkę!
Rodzinny Park Tematyczny Magiczne Ogrody Janowiec to pierwszy w Polsce ogród stworzony na bazie autorskiej baśni. Nieopodal Kazimierza Dolnego nad Wisłą w województwie lubelskim spotykamy wyjątkowy, leżący na18 hektarach ogród. Wypełnia go milion roślin – drzew, krzewów i kwiatów.
4 kwietnia rusza tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Już teraz warto zapisać tę datę w kalendarzu jako pierwszy - formalny krok do wstąpienia w szeregi WOT.
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 4 kwietnia i potrwa do 8 lipca obejmując blisko 300 tys. młodych Polaków. W tym roku obowiązek stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi mają 19-latkowie, czyli osoby urodzone w 2003 roku.
Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1998-2002, którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej.
Już 24 lutego do Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka zawita zespół Old Breakout z wyjątkowym programem „Tribute to Nalepa & Kubasińska”.
Tym samym w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego usłyszymy artystów z legendarnego składu Breakout i wszystkie ich najważniejsze przeboje. Sprzedaż biletów rusza 20 stycznia.
– Old Breakout to muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu Breakout. Tej legendarnej formacji, założonej przez Tadeusza Nalepę, raczej nie trzeba nikomu przedstawiać.
Tadeusz Trzciński i Maciej Kubicki, w towarzystwie świetnych bluesmanów, przypomną kozienickiej publiczności największe przeboje zespołu – mówi Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.