Dzisiaj jest wtorek, 07 kwietnia 2020 r., 98 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Mrówka Dęblin
Wiatr od morza- Mira Urbaniak i Tadeusz Waśko
Dodał: admin, 10-01-2020 13:20, odsłon: 327

15 lipca 1920 r. został wykonany pierwszy lot samolotu z polskiej Bazy Lotnictwa Morskiego w Pucku. Tak rozpoczęła się stuletnia historia polskiego lotnictwa morskiego, którego utworzenie miało ścisły związek z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i symbolicznym powrotem Polski nad Bałtyk- 10 lutego 1920 roku.

 

Rok 2020 przynosi dla polskiej historii kilka ważnych rocznic: 100-lecie Bitwy Warszawskiej, 100 rocznicę zaślubin Polski z morzem w Pucku przez generała Józefa Hallera oraz stulecie powstania lotnictwa morskiego.

 

Rocznice te będą patronować kilku wydarzeniom, na które zapraszamy pasjonatów lotnictwa i historii, do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Drugą dekadę XXI wieku inaugurujemy spotkaniem pt. „Wiatr od morza”  we wtorek 14 stycznia 2020 roku. Gośćmi będą prawdziwi ludzie morza: Mira Urbaniak i Tadeusz Waśko.

 

W programie spotkania zaplanowano krótką gawędę o morskiej historii rodzin Wądołowskich i Urbaniaków. Oba rody w okresie dwudziestolecia międzywojennego krętymi ścieżkami dotarły nad morze i związały się z Gdynią. W opowieści znajdą się również wątki związane z Morskim Dywizjonem Lotniczym.

 

Następnie wypłyniemy w długi rejs  i posłuchamy o duchu swobody ukrytym w żaglach i wietrze, tworzeniu się Polski niepodległej i morskiej oraz jej bohaterach, historii oraz tradycji regat Wielkich Żaglowców, poznamy morski ceremoniał. A gdy zawiniemy do portu, zacumujemy żaglowiec – udamy się do najbliższej tawerny na:  śpiewy szantowe, tańce przy muzyce folkowej, konkursy, wspomnienia o przyjaciołach co nie wrócili z morza.

 

Informacje o prelegentach:

 

Mira Urbaniak

–   żeglarz, dziennikarz,  członkini Bractwa Kaphornowców , polarnik, uczestniczka rejsów żaglowcami: DAR MŁODZIEŻY, ZAWISZA CZARNY, ORP ISKRA, FRYDERYK CHOPIN oraz rejsów na Spitsbergen i do Antarktyki. Aktywnie działająca na rzecz środowiska żeglarskiego, organizator wydarzeń kulturalnych oraz żeglarskich – m.in. zlotów wielkich żaglowców w Gdyni i Szczecinie- Tail Ship Races, prowadziła Uniwersytet pod żaglami w Helu, obecnie realizuje programy adresowane do seniorów „Senior Sailor”. Autorka książek o tematyce morskiej.  Jej najnowsza książka Za sterem. Od krawcowej do kaphornowca” – jest podsumowaniem 45 lat jej dziennikarskiej i żeglarskiej przygody. Autorka vloga „Mira na wachcie”.

 

Tadeusz Waśko. AHOJ!          

– animator kultury, popularyzator kuchni regionalnej, twórca i realizator wydarzeń historycznych oraz morskich, rekonstruktor; autor programów edukacyjnych: „Piracka Przygoda”, „Wojskowa Przygoda”, „Pod żaglami historii”. Od ponad 20 lat prowadzi programy edukacyjne w zabytkowej Reducie Solnej w Kołobrzegu.

 

Zapraszamy: 14.01.2020 – wtorek- godzina 17.00 do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

 

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Miejski Dom Kultury w Dęblinie ogłasza internetowy konkurs plastyczny dla dzieci, młodzieży i dorosłych ...
Fot. Free-Photos/pixabay
Dane dotyczące sytuacji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 na dzień 6 kwietnia 2020 roku na terenie wojew...
Fot. Dęblin24/ED
W poniedziałek 6 kwietnia około godziny 11.15 na Skarżyńskiego w Dęblinie doszło do pożaru. Prawdopodobną...
Dziś PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały 750 tys. zł dla Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego ...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694-972-047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mun...
Szczegóły ogłoszenia

KUPIE DOKUMENTY,ZDJĘCIA,LEGITYMACJE STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Kupie dokumenty z drugiej wojny światowej i starsze listy z obozów koncentracyjnych,legitymacje, stare pisma, dyplomy, dokumenty...
Szczegóły ogłoszenia

KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kol...
Szczegóły ogłoszenia

Z Betterware współpraca się opłaca!
Zasady są proste: - zarabiasz 23% na czysto z każdej sprzedanej rzeczy - przysługują Ci dodatkowe rabaty przy rozbudowie grupy...
Szczegóły ogłoszenia

Piec kuchenny-tradycja, prestiż i nowoczesność.
Tradycyjny piec kuchenny jest idealny do domu z rekuperacją. Ma bezpośredni dopływ powietrza z zewnątrz, palenisko z podwójnym p...
Szczegóły ogłoszenia
Pogoda Dęblin z serwisu
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook