Dzisiaj jest piątek, 26 lutego 2021 r., 57 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Mrówka Dęblin1
ODKRYJ MUZEUM NA NOWO NOWY CYKL EDUKACYJNY MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE
Dodał: admin, 11-02-2021 12:25, odsłon: 125
https://muzeumsp.pl
https://muzeumsp.pl

Zapraszamy do obejrzenia cyklu krótkometrażowych filmów i odkrycia na nowo zabytków prezentowanych w naszym Muzeum.

 

Czas zamknięcia wystaw dla widzów był dla nas okazją do kwerend archiwalnych w muzealnych zbiorach oraz literaturze, by wypracować nowe formy kontaktu z widzami.

 

Publiczność muzealna po „kulturalnej kwarantannie” na nowo pragnie odkrywać dziedzictwo przeszłości, uświadamiając sobie jak duże znaczenie ma obcowanie z kulturą. Nowe technologie mogą znacznie ułatwić ten kontakt, przygotowując zwiedzających na bezpośrednie spotkanie z zabytkami.

 

https://muzeumsp.pl/aktualnosci/odkryj-muzeum-na-nowo-nowy-cykl-edukacyjny-muzeum-sil-powietrznych-w-deblinie/

 

Krótkie formy filmowe łączą elementy teatrum z prezentacją zbiorów archiwalnych, pamiątek i wybranych muzealiów z kolekcji Muzeum Sił Powietrznych. Filmowe ujęcia kolekcji połączone są z recytacją fragmentów pamiętników i listów pilotów.

 

Poddane interpretacji pracowników Muzeum mają na celu zaprezentować muzealia i wybrane wątki z historii polskiego lotnictwa z innej perspektywy:  której nie dostrzegamy podczas zwiedzania wystawy.

 

Ekspozycja stała naszego muzeum – „Historia Polskiego Lotnictwa Wojskowego” jest wystawą żywą, którą wzbogacamy sukcesywnie nowymi eksponatami. Dodatkowe elementy – opisy, prezentacje multimedialne i dźwięki – wprowadzają naszych widzów w narrację wystawy, pozwalając poczuć klimat czasu i wyruszyć w podróż po dziejach polskiego lotnictwa.

 

Filmowy cykl edukacyjny uzupełnia narrację ekspozycji, akcentując unikatowe muzealia, wydarzenia i postaci. Wraz z edukatorami poruszamy się wśród wspomnień, dzienników, relacji świadków i fotografii.

 

ODCINEK 1. Z PAMIĘTNIKA PORUCZNIKA PILOTA WŁADYSŁAWA KLAWE

Pierwszy odcinek prezentuje fragmenty pamiętnika porucznika pilota Władysława Klawe – są to wspomnienia lotnika osadzone w replice „Domku pilota” z czasu Bitwy o Anglię 1940 r., którą znajdziecie Państwo na wystawie stałej naszego muzeum. W tej części ekspozycji staramy się przybliżyć odbiorcom warunki służby, napięcie oczekiwania na dźwięk dzwonu alarmowego nawołującego do natychmiastowego startu.

 

Drewniane „Domki Pilota” znajdowały się w wykorzystywanych przez Polskie Siły Powietrzne bazach lotniczych RAF. W bazach myśliwskich były przeznaczone dla pilotów pełniących dyżury bojowe, stąd większość zdjęć prezentujących wnętrza „Domków Pilota” pokazuje lotników w pełnej gotowości do startu z kamizelkami ratunkowymi i czekającymi w pogotowiu spadochronami. Na wyposażeniu znajdowały się m.in: pomieszczenia biurowe eskadr, umywalnie, toalety, suszarnie i miejsce do spania dla 18 osób, dodatkowe budynki zapewniały schronienie dla 33 osób.

 

Kpt. pilot Włodzimierz Klawe (wówczas w stopniu porucznika), którego fragment wspomnień prezentujemy, to wyszkolony w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie pilot i utytułowany szermierz.

 

W czasie swej bogatej służby wojskowej zdobywał doświadczenie w Polskich Siłach Powietrznych we Francji następnie w 300 Dywizjonie Bombowym Ziemi Mazowieckiej, 306 Dywizjonie Myśliwskim „Toruńskim”, 309 Dywizjonie Ziemi Czerwieńskiej i 316 Dywizjonie „Warszawskim”

 

Swoje wspomnienia i towarzyszące im emocje Włodzimierz Klawe opisywał w pamiętniku, ich zobrazowaniem jest album 226 fotografii przedstawiających historię kariery lotniczej pilota.

 

Dzięki ofiarności Pani Barbary Kołodziejski pamiątki te wraz z dyplomami i dokumentami służbowymi trafiły do kolekcji Muzeum Sił Powietrznych. Serdecznie dziękujemy za ten wyjątkowy dar i możliwość upublicznienia ważnego świadectwa działalności polskich skrzydeł.

 

Zapraszamy Państwa do obejrzenia całej kolekcji, która prezentowana jest w ramach wystawy czasowej Skrzydła nad Brytanią w przestrzeniach Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Zdjęcie ilustracyjne, źródło: www.pixabay.com
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z g...
W dniu 17 lutego br. żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT odbyli ćwiczenia przeciwkryzysowe w rejonie Twierd...
Na zdjęciu Sławek z żoną Aleksandrą. Fot.ze strony Fb Szymona Machnowskiego za jego zgodą
Szymon Machnowski, żołnierz - kontroler ruchu lotniczego w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni dla ...
W minionym roku Lubelski Urząd Wojewódzki w oparciu o opinie Instytutu Pamięci Narodowej – K...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
Poznaj Niesamowitą Wiedzę
Masz marzenia, ale nie wiesz jak je spełnić? Mam świetny materiał, który Ci w tym pomoże. Niesamowita wiedza, poznaj ją. Mate...
Szczegóły ogłoszenia

Asystent w Dziale Finansowym – praca zdalna.
Nasz klient to stabilne, ogólnopolskie przedsiębiorstwo. Zakres działalności pracodawcy obejmuje usługi logistyki magazynowej, d...
Szczegóły ogłoszenia

Rozwiazywania ich problemów (KREDYT OFERTA) 3%
Ma projektu ??? Pilnosc finansowa konieczna ??? ty Mam pragnienie i chcesz osiagnac? dajemy pozyczki Prywatne poczawszy od 10,...
Szczegóły ogłoszenia

Oferujemy kredyt dla wszystkich tych, którzy potrzebuja 3%
Dzien dobry, panie & pani. Jestem osoba, mieszka we Niemcy i I Ma bardzo wysoki kapital wiec szczególnie Wlochy, Szwajcaria, P...
Szczegóły ogłoszenia

Rozliczenia Holenderskie Rozliczenia Polskie PIT
Rozliczenia Podatku z Holandii i w Polsce, Odzyskaj zwrot podatku z zagranicy Holandia. Rozliczenia Holenderskie Rozliczenia...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook