Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Piusa V Papieża, Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”, Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej organizują I Dęblińskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych.
Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych uchwalony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2018 r. Obchodzony jest 19 października jako święto państwowe ustanowione – jak podkreśla ustawa – w hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”. W tym dniu oddajemy cześć wszystkim osobom duchownym żyjącym w różnych epokach, które poświęciły życie Bogu i ojczyźnie.
Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych jest wyrazem hołdu dla kapłanów, którzy swoją postawą dawali wyraz swojej wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewali krew w obronie swej chrześcijańskiej Ojczyzny – Polski – czytamy w projekcie uchwały.
19 października jest datą symboliczną, bowiem w 1984 r. funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa uprowadzili ks. Jerzego Popiełuszkę, którego później okrutnie torturowali i zamordowali. Tego dnia po mszy odprawionej w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, w drodze powrotnej do Warszawy, ks. Jerzy Popiełuszko wraz z kierowcą Waldemarem Chrostowskim zostali zatrzymani w miejscowości Górsk, a następnie uprowadzeni przez trzech funkcjonariuszy SB: Waldemar Chmielewski, Leszka Pękalę i Grzegorza Piotrowskiego.
Kościół katolicki w Polsce na przestrzeni dziejów stanowił podporę dla społeczeństwa, wrósł się nierozerwalnie w kulturę i obyczaje zamieszkujących te ziemie ludzi. Wyzwanie, jakim była dla społeczeństwa polskiego II wojna światowa pokazało fundamentalną rolę, jaką odegrał Kościół katolicki przy podtrzymaniu tożsamości narodowej Polaków w tym czasie próby. Duchowieństwo, które w sytuacji stanu antynormalności, jaki stanowi wojna ponosiło takie same cierpienia, jak reszta społeczeństwa wypracowało sobie ogromny kredyt zaufania wśród Polaków. Przykłady heroizmu, a może i bardziej codziennego współdzielenia koszmarów wojny przez duchowieństwo z resztą narodu budowało autorytet Kościoła katolickiego. Autorytet tak szczególnie potrzebny w powojennej Polsce, którą czekała nie tylko przemiana ustrojowa, ale również próba przebudowania kulturowych podstaw narodu polskiego.
Fragment artykułu Dr Ewelina Ślązak
Źródło: Internet, https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/152765,Narodowy-Dzien-Pamieci-Duchownych-Niezlomnych.html/ nadesłane przez Krzysztof Karbowski
![]() |