Dzisiaj jest wtorek, 18 czerwca 2024 r., 170 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Szymon Flik zakwalifikował się do centralnego etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
Dodał: admin, 11-03-2024 21:18, odsłon: 604

Szymon Flik, uczeń klasy maturalnej Liceum Ogólnokształcącego im.15 Pułku Piechoty „Wilków” w Dęblinie, zakwalifikował się do ogólnopolskiego etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego!

 

Jest to ogromny sukces, który świadczy o wybitnych umiejętnościach Szymona oraz jego zaangażowaniu w naukę języka polskiego.

 

Szymon interesuje się literaturą i językiem polskim od najmłodszych lat. Jest nie tylko zdolnym uczniem, ale także zaangażowanym członkiem społeczności szkolnej. W poprzednim roku szkolnym był przewodniczącym samorządu uczniowskiego. W tym roku postanowił spróbować swoich sił w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego, przygotowując się pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Anny Iwanek. Jego wiedza, pracowitość, a przede wszystkim samodyscyplina zasługują na podziw i mogą stanowić wzór dla młodszych koleżanek i kolegów.

 

Przygotowania do zmagań w olimpiadzie trwały cały rok. Etap szkolny olimpiady polegał na napisaniu pracy pisemnej na jeden z wyznaczonych tematów ( wrzesień- listopad). Szymon wybrał temat "Ptaki w poezji XX i XXI wieku- ewolucja literackiego motywu ptaka w liryce polskiej ". Jego praca została wysoko oceniona przez komisję konkursową, co zapewniło mu awans do kolejnego etapu okręgowego.

 

Etap okręgowy olimpiady składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej (3 lutego, 2 marca). W części pisemnej Szymon musiał napisać rozprawkę na jeden z wybranych tematów oraz rozwiązać test dotyczący zagadnień gramatycznych języka polskiego. Do części pisemnej w okręgu lubelskim przestąpiło 31 uczniów, a do ustnej zostało zakwalifikowanych 14. W części ustnej Szymon odpowiadał na pytania z zakresu historii literatury polskiej, gramatyki języka polskiego oraz znajomości tekstów literackich. Zagadnienia omawiane przed siedmioosobową komisją wiązały się nie tylko z przygotowaną na pierwszym etapie pracą, ale obejmowały całość wiedzy na poziomie rozszerzonym.

 

Szymon doskonale poradził sobie z zadaniami zarówno w części pisemnej, jak i ustnej etapu okręgowego, zdobywając na obu etapach 114,5 punktów na 140 możliwych i dzięki temu uzyskał awans do centralnego etapu olimpiady. Szymon znalazł się w gronie osób wyłonionych przez 19 komisji okręgowych OLiJP, które otrzymały rekomendację do najwyższego-ogólnopolskiego - stopnia zawodów. 

 

Teraz Szymona czeka finał zmagań: 23 marca - część pisemna i – jeśli pomyślnie wykona to zadanie ( trzeba zdobyć minimum 10/30 punktów) – przejdzie do części ustnej, która odbędzie się 13 kwietnia. Na tym etapie trzeba wykazać się wiedzą wykraczającą poza wiadomości szkoły średniej, przygotować się do zreferowania wybranych tematów z literatury oraz języka polskiego, opracowanych na podstawie podanej literatury naukowej. 

 

Dotarcie do części ustnej finału olimpiady daje każdemu uczestnikowi wymierne korzyści: zwolnienie z pisemnego i ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego i najwyższy wynik na świadectwie- 100%. Natomiast laureaci olimpiady – oprócz tych uprawnień- otrzymują także indeks na wybrane kierunki humanistyczne, więc jest o co walczyć! Jesteśmy przekonani, że Szymon z powodzeniem zaprezentuje się w finale Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, godnie reprezentując nasze Liceum!

 

Serdecznie gratulujemy Szymonowi dotychczasowego sukcesu i życzymy mu powodzenia! Wszyscy trzymamy za niego kciuki!

 

 

 

 

/Tekst: Anna Iwanek

Zdjęcia : Maja Grabowska/

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Z okazji Dnia Dziecka, Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie autorskie z Panem Mirosławem ...
Fot. Dęblin24
Osiedle Stawy, zazwyczaj ciche i spokojne, w dniu 8 czerwca zamieniło się w tętniący życiem plac zabaw pe...
W czwartek 23 maja w Miejskim Domku Kultury w Dęblinie odbył się Turniej Powiatowy 43. Małego Konkursu Re...
Fot.Kamil Krypski/UM
Dęblin, 2 czerwca – Stadion Miejski w Dęblinie tętnił życiem i radością. Tego wyjątkowego dnia odby...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
Instalacje SIECI KOMPUTEROWYCH
Jesteśmy wykonawcą teletechniki, instalacji teleinformatycznych i elektrycznych w OBIEKTACH PRZEMYSŁOWYCH, HALACH MAGAZYNOWYCH...
Szczegóły ogłoszenia

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm
Zapraszamy do zakupu naszego całorocznego domku letniskowego, który można łatwo złożyć samodzielnie dzięki prostym instrukcjom o...
Szczegóły ogłoszenia

Domek Letniskowy Drewniany Całoroczny 3m/3m 15mm
Domek letniskowy/całoroczny do samodzielnego montażu / montaż prosty z instrukcją i możliwością kontaktu telefonicznego podczas ...
Szczegóły ogłoszenia

Adwokat kościelny, unieważnienie małżeństw, rozwód kościelny
Kancelaria Porad Kościelno-Prawnych - asystencja na każdym etapie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa dla Osób w kraju...
Szczegóły ogłoszenia

Studio StreamOnline - studio filmowe Warszawa
Zlokalizowane w sercu Mokotowa, Studio StreamOnline oferuje pełne spektrum możliwości produkcyjnych na potrzeby najnowocześniejs...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook