“Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie,
ponieważ wszelkie dobro, które dajemy,
zatacza koło i wraca do nas”.
(Flora Edwards)
W dniach 19 – 23 listopada miał miejsce w ZSZ nr2 Tydzień tolerancji i życzliwości w ramach Międzynarodowego Dnia Tolerancji, Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień.
W ramach akcji, przygotowanej przez klasę II a i wychowawczynię Darię Madejską, przez cały tydzień uczniowie prowadzili szereg działań.
W całym kraju świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Piątek 9 listopada był w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie bardzo uroczystym dniem.
O godzinie 11:00 społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, by wspólnie rozpocząć świętowanie stulecia odzyskania niepodległości.
Po wprowadzeniu sztandaru, o 11:11 nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie zaśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Przyłączyli się w ten sposób do akcji „Rekord dla Niepodległej” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Czy można z własnej nieprzymuszonej woli przyjść do szkoły i spędzić tam 14 godzin?
Można jak najbardziej, a do tego świetnie się bawiąc.
Doświadczyli tego uczniowie klasy IV a SP – czyli „dwudziestu wspaniałych” chłopców wraz z wychowawczynią Małgorzatą Jakubik-Kopeć.
30 października w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie odbyły się wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.
Głosowanie zostało poprzedzone kampanią przedwyborczą – kandydaci na przewodniczącego musieli przygotować swój własny plakat wyborczy.
Uczniowie i pracownicy szkoły od samego rana mogli oddawać głosy na jednego z czterech kandydatów. Wybory były oczywiście tajne. Po wyjęciu z urny kart do głosowania i ich przeliczeniu komisja wyborcza ogłosiła wyniki.
12 października w ZSZ nr2 w Dęblinie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Zebrani goście, grono pedagogiczne, emeryci i renciści, pracownicy obsługi i administracji, przedstawiciele rodziców, a także uczniowie po wprowadzenia sztandaru szkoły odśpiewali hymn.
Następnie głos zabrała dyrektor Mariola Sulima. W swoim wystąpieniu podkreśliła rolę powstałej w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej.
Pani dyrektor mówiła o misji nauczyciela, jego specyficznej i niełatwej pracy, ale też o tym, dlaczego tak ważna jest dobra atmosfera w życiu szkolnym.
Na na koniec dyrektor Mariola Sulima życzyła wszystkim pracownikom i uczniom wytrwałości i dążenia do celu.
28 września 2018 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Dęblinie odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Europejski wymiar kształcenia zawodowego w ZSZ nr 2 w Dęblinie” współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój ze środków Unii Europejskiej.
Wzięli w niej udział między innymi dyrektorzy i uczniowie gimnazjów, przedstawiciele pracodawców z terenu powiatu ryckiego, uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie.
Praktyki zawodowe za granicą to nie tylko zdobywanie profesjonalnych doświadczeń w nowym, międzynarodowym miejscu pracy.
Przebywający w galicyjskim Vigo uczniowie ZSZ nr 2 w Dęblinie aktywnie wykorzystują weekendowy czas wolny, poznając północno-zachodni zakątek Półwyspu Iberyjskiego.
Szesnastu uczniów ZSZ nr 2 w Dęblinie przybyło w poniedziałek (8 lipca) wraz z opiekunami do Vigo na północy Hiszpanii. Młodzież z klas o profilu ekonomicznym, hotelarskim i gastronomicznym odbywa staż w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój finansowanego ze środków Unii Europejskiej u lokalnych hiszpańskich pracodawców.
Wyjazd jest doskonałą okazją nie tylko do utrwalenia umiejętności zawodowych, ale również do żywego zetknięcia się z językiem, a także z kastylijską i galicyjską kulturą, bogatą kuchnią i wielosetletnimi tradycjami tego niezwykłego regionu.
Nieszczęśliwy wypadek może przytrafić się wszędzie i o każdej porze, a statystyki pokazują, że tylko co czwarty Polak wie, jak udzielać pierwszej pomocy.
Dlatego też, konieczne jest podnoszenie poziomu wiedzy z zakresy pomocy przedmedycznej oraz upowszechnianie zasad bezpieczeństwa.