W ostatnich dniach do Liceum Ogólnokształcącego w Dęblinie dotarła miła wiadomość. Uczennica klasy 2b Weronika Dąbrowska została beneficjentką tegorocznej edycji programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych”.
Program realizowany jest przez Województwo Lubelskie w oparciu o projekt pozakonkursowy „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2020-2021”, w ramach 12. Osi Priorytetowej Edukacja, kwalifikacje i kompetencje, Działanie 12.2 KSZTAŁCENIE OGÓLNE, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zakłada on przyznanie stypendium najzdolniejszym uczniom, którzy spełnią wymagane regulaminem kryteria i uzyskają najwyższą punktację w postępowaniu kwalifikacyjnym.
Sukcesywnie w ZSO w Dęblinie odbywają się remonty, w które zaangażowani są Panowie konserwatorzy. W ciągu ostatniego roku powstała nowoczesna sala zajęć ruchowych i terapii SI, zmodernizowano szatnie dla uczniów szkoły podstawowej oraz odnowiono pracownię historyczną w LO.
Teraz przyszła kolej na pracownię komputerową dla najmłodszych uczniów SP nr 5. Do tej pory uczniowie zgłębiali tajniki informatyki w niewielkiej klasie. Od zeszłego roku dzieci czekały na zmianę pracowni na większą. Późną jesienią, wykorzystując nieobecność dzieci w szkole związaną ze zdalnym nauczaniem, przeniesiono pracownię komputerową do większej, odnowionej sali. Dzięki temu można było zwiększyć ilość stanowisk komputerowych.
22 grudnia 2020r. zmarł kapitan w stanie spoczynku – Roman Maniak- wielki Polak i patriota, przyjaciel naszej szkoły. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako człowiek serdeczny, mądry, skromny i potrafiący w niezwykły sposób opowiadać młodym ludziom o patriotyzmie.Jego całe życie, to piękna karta naszej historii.
Już w 1939 roku, jako młody chłopiec został zaprzysiężony w konspiracyjnej drużynie harcerskiej (w Dęblinie) pod pseudonimem „Sokrates”. Od maja 1943 roku do 19 stycznia 1945r. walczył o Polskę jako żołnierz Armii Krajowej.
W czasach gdy zwiedzanie świata stało się tak proste, czy to osobiście, czy za pośrednictwem Internetu, koncentrujemy się na poznawaniu kultur dalekich, często niedostępnych.
Studiujemy ich dzieje, poznajemy wydarzenia z czasów, gdy powstawały. Ciekawostki ze świata przesłaniają często nasze małe, lokalne historie.
Rozbudzenie zainteresowania historią miast i miasteczek, czyli naszych małych ojczyzn, pozwala odkryć nieznane ogółowi wydarzenia, często jeszcze niezbadane.
Szkolne Koło Caritas oraz Szkolne Koło Wolontariatu zapraszają do współtworzenia zbiórki słodyczy i innych miłych prezentów dla potrzebujących dzieci, w tym podopiecznych Rodzinnego Domu Dziecka Sióstr Kapucynek w Zwoleniu.
Tegorocznymi beneficjentami Stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2020/2021, na podstawie osiągnięć uczniów w roku szkolnym 2019/2020 zostało dwoje uczniów Liceum Ogólnokształcącego.
W przypadku szkół średnich, w których funkcjonują 3 i 4 –letnie licea ogólnokształcące, przyznaje się po jednym stypendium dla ucznia szkoły ponadgimnazjalnej i ponadpodstawowej.
W poniedziałek 30 listopada zakończyły się trwające w szkole "Piątce" od początku października różne działania wspierające misje.
W sposób szczególny uczniowie otoczyli modlitwą różańcową małych rówieśników z całego świata w miesiącu październiku.
19 października podczas akcji „Milion dzieci modli się na różańcu, z naszymi uczniami na całym świecie modliło się wtedy 509428 dzieci.
W środę 25 listopada, czyli dokładnie w Dzień Pluszowego misia, został rozstrzygnięty międzyszkolny konkurs plastyczny dla klas zerowych zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 w Dęblinie, którym swoim patronatem objęła Beata Siedlecka – Burmistrz Miasta Dęblin.
Wzięły w nim udział 4 placówki z terenu Miasta Dęblin: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Curie-Skłodowskiej, Miejskie Przedszkole nr 3 przy ulicy Michalinowskiej oraz Szkoła Podstawowa nr 5 im. gen. Władysława Sikorskiego.
Jeden z absolwentów LO w Dęblinie - JAN PAWŁASEK- został finalistą VII edycji projektu „Matura na 100 Procent”.
Jest to wyróżnienie przyznawane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz FUNDACJĘ ZAWSZE WARTO.
Ogólnopolskiemu projektowi „Matura na 100 Procent” przyświeca idea uhonorowania i nagrodzenia tych absolwentów szkół ponadgimazjalnych, którzy najlepiej w kraju zdali egzaminy maturalne. Jan Pawłasek należy do wąskiego grona 96 maturzystów ( spośród 259 272 zdających egzaminy w czerwcu 2020r.), którzy osiągnęli 100% wynik z przedmiotów maturalnych.
Jankowi udało się uzyskać 100% z dwóch przedmiotów maturalnych - języka angielskiego i matematyki. Uhonorowanie Jasia jest dla szkoły i nauczycieli powodem do dumy oraz nagrodą za zaangażowanie w nauczanie i rozwijanie pasji uczniowskich.