"Poloneza czas zacząć" - tymi słowami dyrektor ZSO Joanna Pardo otworzyła bal studniówkowy klasy 3 liceum Liceum Ogólnokształcącego w Dęblinie.
Oficjalne rozpoczęcie imprezy odbyło się 1 lutego o godzinie 19 w Sali Bankietowej "Wisełka" w Stężycy.
W części oficjalnej, oprócz tradycyjnego poloneza, uczniowie zatańczyli walca, do którego przyłączyli się zaproszeni goście.
Nie zabrakło podziękowań dla rodziców, Iwony Jakóbik - wychowawczyni klasy maturalnej, a także dla dyrekcji szkoły.
Dwa tygodnie – tyle potrzebowali rodzice uczniów klas drugich Szkoły Podstawowej nr 5, by dokonać metamorfozy sali lekcyjnej nr 33, w której uczą się ich dzieci.
Zapał rodziców i ich determinacja przyczyniła się do ekspresowego zakończenia prac remontowych. Wszystko zaczęło się od inicjatywy Renaty Grążki, mamy jednej z uczennic, szczególnie zaangażowanego w szkolne sprawy rodzica.
W piątek 10 stycznia br. w siedzibie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów dla stypendystów Prezesa Rady Ministrów.
Uroczystość została zorganizowana przez Wojewodę Lubelskiego przy współudziale Lubelskiego Kuratora Oświaty. Akty przyznania stypendiów w imieniu Prezesa Rady Ministrów wręczył Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski oraz Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty.
Krótki program artystyczny przedstawili uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Lubelskim.
Wśród stypendystów znalazł się uczeń dęblińskiego Liceum Ogólnokształcącego – Jan Pawłasek z klasy 3 ab.
Prawa człowieka to podstawowe normy przysługujące każdemu z nas, np. prawo do życia, edukacji, wolności słowa i zrzeszania się. Powinny być takie same dla wszystkich ludzi bez względu na rasę, płeć, orientację seksualną, wyznanie, pochodzenie etniczne, społeczne, narodowe czy przekonania polityczne.
Prawa człowieka są fundamentem demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, wolności, sprawiedliwości oraz pokoju. Z tego punktu wiedzenia działalność międzynarodowej organizacji Amnesty International jest bardzo ważna.
Jej działacze badają przypadki naruszeń praw człowieka na całym świecie i podejmują działania w celu pomocy ofiarom.
Emilia Ciucias uczennica klasy II b LO w Dęblinie, która zajęła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Mistrzowie i Patrioci” oraz Tamara Czyż-Kąsek, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie zostały zaproszone do Pałacu Prezydenckiego 10 grudnia, aby odebrać nagrodę i gratulacje.
Uroczystości odbyły się w pięknej, reprezentacyjnej sali wypełnionej podekscytowanymi uczniami i ich nauczycielami.
Organizatorzy konkursu uhonorowali bowiem nie tylko laureatów, ale również 62 osoby wyróżnione. Uczestników konkursów było 1200.
Uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia to bardzo ważne wydarzenie w życiu szkoły. Na ten moment dzieci z klasy Ia i Ib Szkoły Podstawowej nr 5 czekały z wielką niecierpliwością.
W dniu 20 listopada w obecności przedstawiciela władz miasta, dyrekcji szkoły, nauczycieli, rodziców i pozostałych gości, uczniowie i ich rodzice złożyli ślubowanie przed sztandarem szkoły.
Po oficjalnej części uroczystości pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, które bardzo ciepło zostały przyjęte przez zgromadzoną widownię.
W chłodny i pochmurny poranek 20 listopada klasy 5a, 5b i część klasy 6b wybrały się wraz ze swoimi wychowawczyniami na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym punktem wyprawy była Telewizja Polska, której gmach - przy ul. Woronicza - zrobił na niektórych ogromne wrażenie. Studia telewizyjne uczniowie zwiedzali z przewodnikami i poznawali magię telewizji „od kuchni”.
- Szczególnie podobały nam się dwa studia: Pytania na śniadanie i Wielkiego Testu. Widzieliśmy także w kuluarach postacie znane z TVP, np. red. E. Jaworowicz i dyrygenta J. J . Maksymiuka. Obejrzeliśmy także eksponaty w muzeum mieszczącym się w TVP oraz kupiliśmy gadżety w sklepiku z pamiątkami.
W rocznicę pierwszej „nocki w szkole” wychowawczyni klasy 5a Małgorzata Jakubik- Kopeć zorganizowała wydarzenie klasowe pod hasłem „Nocka detektywów”.
Do zadań specjalnych podczas „nocki” ruszyło osiemnastu wspaniałych chłopaków i jedna niezwykła dziewczyna.
W środę 30 października, mimo mroźnej pogody, atmosfera w SP nr 5 była naprawdę gorąca... A wszystko za sprawą tajemniczego pojazdu, który z samego rana zaparkował na bieżni.
Właścicielem i twórcą owego pojazdu jest pan Andrzej Burek, który został zaproszony przez najmłodsze klasy: 0a, 1a i 1b na swoje zajęcia.
Pan Andrzej ciekawie opowiadał o tym, jak udało mu się spełnić swoje marzenie z dzieciństwa o posiadaniu własnego mercedesa oraz o tym w jaki sposób połączył miłość do samochodów i rowerów.
W piątek 18 października klasa 1b LO z opiekunami Martyną Dmowską i Romanem Bytniewskim wybrała się do Lublina na ciekawą lekcję ekonomii zorganizowaną przez Narodowy Bank Polski.
Głównym powodem zorganizowania tegorocznych Dni Otwartych przez NBP były obchody setnej rocznicy uchwalenia nazwy ZŁOTY dla waluty Rzeczypospolitej Polskiej.