Jak powszechnie wiadomo technologia informacyjna i komunikacyjna (TIK) jest obecnie niezwykle istotną dla społeczeństwa i prężnie rozwijającą się dziedziną nauki.
Młodzi ludzie, a nawet dzieci są otoczeni coraz to nowszymi urządzeniami i korzystanie z nich jest dla nich czymś zupełnie naturalnym.
Czy w tradycyjnej szkole jest miejsce na takie „nowinki”?
Za ósmoklasistami „maraton” egzaminów kończących szkołę podstawową. Przed nimi czas decyzji związanej z wyborem szkoły ponadpodstawowej.
Wychodząc naprzeciw wymogom współczesnego rynku pracy oraz mając na uwadze wszechstronny rozwój ósmoklasistów Liceum Ogólnokształcące w Dęblinie przygotowało ciekawą ofertą edukacyjną.
Wychodząc na wprost oczekiwaniom młodzieży z Dęblina i okolic, Liceum Ogólnokształcące w Dęblinie od roku szkolnego2021/22 wprowadza w klasie pierwszej o profilu politechnicznym naukę informatyki w zakresie rozszerzonym.
8 grudnia 2020 r. - 8 grudnia 2021 r. papież Franciszek ogłosił specjalny „Rok Świętego Józefa” z okazji 150. rocznicy ustanowienia Opiekuna Jezusa Patronem Kościoła powszechnego.
Chcąc uczcić „ziemskiego opiekuna Jezusa i naszego”, w Zespole Szkół Ogólnokształcących został przeprowadzony konkurs poświęcony św. Józefowi.
Spośród wielu wyjątkowych prac plastycznych, 18 marca 2021r. komisja konkursowa w składzie: dyrektor Joanna Pardo, Proboszcz ks. Kanonik Andrzej Kania oraz Jakub Kuchnio, wyłoniła zwycięzców.
27 stycznia 2021r. zostały ogłoszone wyniki Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy". To już 23. edycja klasyfikacji, na której publikację oczekują z niecierpliwością szkoły średnie w całym kraju. Kolejny raz dęblińska szkoła ZSO znalazła się w pięćdziesiątce najlepszych liceów Lubelszczyzny.
Ranking adresowany jest do absolwentów szkół podstawowych, którzy muszą podjąć decyzję odnośnie wyboru dalszej ścieżki kształcenia. W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane z 2186 liceów, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.
Analizowano również inne czynniki, min.: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%) oraz osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych
W ostatnich dniach do Liceum Ogólnokształcącego w Dęblinie dotarła miła wiadomość. Uczennica klasy 2b Weronika Dąbrowska została beneficjentką tegorocznej edycji programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych”.
Program realizowany jest przez Województwo Lubelskie w oparciu o projekt pozakonkursowy „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2020-2021”, w ramach 12. Osi Priorytetowej Edukacja, kwalifikacje i kompetencje, Działanie 12.2 KSZTAŁCENIE OGÓLNE, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zakłada on przyznanie stypendium najzdolniejszym uczniom, którzy spełnią wymagane regulaminem kryteria i uzyskają najwyższą punktację w postępowaniu kwalifikacyjnym.
Sukcesywnie w ZSO w Dęblinie odbywają się remonty, w które zaangażowani są Panowie konserwatorzy. W ciągu ostatniego roku powstała nowoczesna sala zajęć ruchowych i terapii SI, zmodernizowano szatnie dla uczniów szkoły podstawowej oraz odnowiono pracownię historyczną w LO.
Teraz przyszła kolej na pracownię komputerową dla najmłodszych uczniów SP nr 5. Do tej pory uczniowie zgłębiali tajniki informatyki w niewielkiej klasie. Od zeszłego roku dzieci czekały na zmianę pracowni na większą. Późną jesienią, wykorzystując nieobecność dzieci w szkole związaną ze zdalnym nauczaniem, przeniesiono pracownię komputerową do większej, odnowionej sali. Dzięki temu można było zwiększyć ilość stanowisk komputerowych.
22 grudnia 2020r. zmarł kapitan w stanie spoczynku – Roman Maniak- wielki Polak i patriota, przyjaciel naszej szkoły. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako człowiek serdeczny, mądry, skromny i potrafiący w niezwykły sposób opowiadać młodym ludziom o patriotyzmie.Jego całe życie, to piękna karta naszej historii.
Już w 1939 roku, jako młody chłopiec został zaprzysiężony w konspiracyjnej drużynie harcerskiej (w Dęblinie) pod pseudonimem „Sokrates”. Od maja 1943 roku do 19 stycznia 1945r. walczył o Polskę jako żołnierz Armii Krajowej.
W czasach gdy zwiedzanie świata stało się tak proste, czy to osobiście, czy za pośrednictwem Internetu, koncentrujemy się na poznawaniu kultur dalekich, często niedostępnych.
Studiujemy ich dzieje, poznajemy wydarzenia z czasów, gdy powstawały. Ciekawostki ze świata przesłaniają często nasze małe, lokalne historie.
Rozbudzenie zainteresowania historią miast i miasteczek, czyli naszych małych ojczyzn, pozwala odkryć nieznane ogółowi wydarzenia, często jeszcze niezbadane.