W dniach od 20 do 27 lutego 2023 r. miał miejsce w ZSO w Dęblinie tydzień ortograficzny „Z ortografią na TY”, nawiązujący do obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (21 lutego).
Wówczas to uczniowie liceum i szkoły podstawowej mogli w przyjemny sposób poszerzyć swoją wiedzę ortograficzną. Atrakcji było naprawdę mnóstwo i z pewnością każdy znalazł coś dla siebie.
Specjalnie z tej okazji drzwi pracowni zostały przyozdobione oryginalnymi plakatami, zawierającymi trudności ortograficzne z danej dziedziny wiedzy, zaś na korytarzu widniała gazetka z ortograficznymi wierszykami.
Każdy miał możliwość wzięcia udziału w konkursie na „Literomit o szkole” lub „Literobajkę”. Uczniowie zadziwiali swoją kreatywnością, opisując w ciekawy sposób prawdziwe i fikcyjne historie, których pozazdrościłby im sam Adam Mickiewicz. Najciekawsze fragmenty poniżej:
Powstawszy roku dwudziestego ósmego,
Pełnego niepokojów wieku dwudziestego,
Szkoła nasza, niczym od Boga, zapełniała się wszelakiem żaków,
Działając i przed, i po II wielkiej wojnie.
W naszej szkole uczono niejedno z pokoleń!
Już za mego pradziadka ta szkoła istniała,
i mój senior kształcił się tu lat cztery!
Ma rodzicielka również tu rowerem gnała (…).
(A. Ruszuk, F. Drwal, M.Kurek-kl.1aLO)
(…) Dla mieszkańców okolicy była to wstrząsająca wiadomość, ponieważ kochali ten las oraz znajdujące się w nim zwierzęta i rośliny. Ze łzami w oczach patrzyli na wypędzane z niego stworzenia: jaskółki, puchacze, sójki, bażanty, świstaki i chrząszcze. Grzybiarze byli zrozpaczeni, bo tracili miejsce, w którym dotychczas mogli zbierać muchomory. Wówczas po wybudowaniu gigantycznej szkoły im. Drzeworyta Podgrzybkowskiego zaczęło dziać się z nią coś dziwnego i niesamowitego (…). (J. Wąsowicz, A. Kułak, B. Lesicki- kl.1a LO)
Wielu uczniów podjęło się także wykonania cosplay’u trudności ortograficznych. Co to cosplay? Cosplay (ang. costume role-play – odgrywanie ról kostiumowych) to artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplay’erami tworzą przebrania i wcielają się w jakąś postać. Wówczas na korytarzu ZSO można było ujrzeć prawdziwe chodzące litery „rz”, „ż”, „ch” , „ó”, „u” czy „h”. Nie zabrakło też oryginalnych przebrań, a każdy swoim wyglądem starał się przykuć uwagę. Stroje w większości przypadków składały się z wyróżnionej litery, będącej trudnością ortograficzną oraz z wyrazów, które ją zawierają.Kreatywność uczniów została wynagrodzona ocenami z języka polskiego.
Wydarzenie zakończył kiermasz ortograficzno-gramatyczny. Można było wygrać interesujące nagrody, udzielając poprawnej odpowiedzi na pytanie z zakresu języka polskiego. Przedsięwzięcie upubliczniono na szkolnym TikTok’u (@zsowdeblinie), do którego obserwacji serdecznie wszystkich zachęcamy!
/Szymon Flik, Anna Iwanek/
![]() |