Dzisiaj jest czwartek, 30 listopada 2023 r., 334 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Z ortografią na TY
Dodał: admin, 07-03-2023 13:25, odsłon: 714

W dniach od 20 do 27 lutego 2023 r. miał miejsce w ZSO w Dęblinie tydzień ortograficzny „Z ortografią na TY”, nawiązujący do obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (21 lutego).

 

Wówczas to uczniowie liceum i szkoły podstawowej mogli w przyjemny sposób poszerzyć swoją wiedzę ortograficzną. Atrakcji było naprawdę mnóstwo i z pewnością każdy znalazł coś dla siebie.

 

Specjalnie z tej okazji drzwi pracowni zostały przyozdobione oryginalnymi plakatami, zawierającymi trudności ortograficzne z danej dziedziny wiedzy, zaś na korytarzu widniała gazetka z ortograficznymi wierszykami.

 

Każdy miał możliwość wzięcia udziału w konkursie na „Literomit o szkole” lub „Literobajkę”. Uczniowie zadziwiali swoją kreatywnością, opisując w ciekawy sposób prawdziwe i fikcyjne historie, których pozazdrościłby im sam Adam Mickiewicz. Najciekawsze fragmenty poniżej:

 

Powstawszy roku dwudziestego ósmego, 
Pełnego niepokojów wieku dwudziestego, 
Szkoła nasza, niczym od Boga, zapełniała się wszelakiem żaków,

Działając i przed, i po II wielkiej wojnie. 

W naszej szkole uczono niejedno z pokoleń! 
Już za mego pradziadka ta szkoła istniała, 
i mój senior kształcił się tu lat cztery! 
Ma rodzicielka również tu rowerem gnała (…).

(A. Ruszuk, F. Drwal, M.Kurek-kl.1aLO)

 

(…) Dla mieszkańców okolicy była to wstrząsająca wiadomość, ponieważ kochali ten las oraz znajdujące się w nim zwierzęta i rośliny. Ze łzami w oczach patrzyli na wypędzane z niego stworzenia: jaskółki, puchacze, sójki, bażanty, świstaki i chrząszcze. Grzybiarze byli zrozpaczeni, bo tracili miejsce, w którym dotychczas mogli zbierać muchomory. Wówczas po wybudowaniu gigantycznej szkoły im. Drzeworyta Podgrzybkowskiego zaczęło dziać się z nią coś dziwnego i niesamowitego (…). (J. Wąsowicz, A. Kułak, B. Lesicki- kl.1a LO)

 

Wielu uczniów podjęło się także wykonania cosplay’u trudności ortograficznych. Co to cosplay? Cosplay (ang. costume role-play – odgrywanie ról kostiumowych) to artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplay’erami tworzą przebrania i wcielają się w jakąś postać. Wówczas na korytarzu ZSO można było ujrzeć prawdziwe chodzące litery „rz”, „ż”, „ch” , „ó”, „u” czy „h”. Nie zabrakło też oryginalnych przebrań, a każdy swoim wyglądem starał się przykuć uwagę. Stroje w większości przypadków składały się z wyróżnionej litery, będącej trudnością ortograficzną oraz z wyrazów, które ją zawierają.Kreatywność uczniów została wynagrodzona ocenami z języka polskiego.

 

Wydarzenie zakończył kiermasz ortograficzno-gramatyczny. Można było wygrać interesujące nagrody, udzielając poprawnej odpowiedzi na pytanie z zakresu języka polskiego. Przedsięwzięcie upubliczniono na szkolnym TikTok’u (@zsowdeblinie), do którego obserwacji serdecznie wszystkich zachęcamy!

 

 

 

/Szymon Flik, Anna Iwanek/

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świec...
Burmistrz Miasta Dęblin ogłasza konsultacje z mieszkańcami Miasta Dęblin dotyczące wyboru nazwy dla nowop...
5 grudnia 2023 r. przypada kolejna 156. rocznica urodzin Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego. Z...
W dniu 29 listopada, w kolejną rocznicę wybuchu powstania listopadowego oraz w Dniu Podchorążego (święto ...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
Sklep Włoska Oliwa z Oliwek Extra Virgin tel. 509 130 018
Włoski Sklep Oliwa z Oliwek Extra Virgin tel. 509 130 018 Oczywiście! Oliwa z oliwek Frantoi Cutrera to prawdziwy klejnot ś...
Szczegóły ogłoszenia

LUNA HAUS - Całoroczne Domy Rekreacyjne na Mazurach
Całoroczne domy letniskowe do wynajęcia na Mazurach, najpiękniejszym zakątku Polski.Mówią, że jak sobie pościelisz, tak się wyśp...
Szczegóły ogłoszenia

Sklep Oliwa z Oliwek Extra Virgin Frantoi Cutrera Warszawa Pieskowa Skała 3
Sklep Oliwa z Oliwek Extra Virgin Frantoi Cutrera Warszawa Pieskowa Skała 3 tel. 509 130 018 Zapraszamy do naszego sklepu, gdzi...
Szczegóły ogłoszenia

EKO GRA XXL EKOMANIA dla DZIECI do skakania, nauki i zabawy od KangurGra.pl
Ekologiczne, gry wielkoformatowe XXL dla dzieci do nauki, zabawy i skakania od KangurGra.pl to eko edukacja i pomoc dydaktyczna ...
Szczegóły ogłoszenia

Adwokat kościelny, unieważnienie małżeństw, rozwód kościelny
Kancelaria Porad Kościelno-Prawnych - asystencja na każdym etapie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa dla Osób w kraju...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook