Sprzedaż nieruchomości, bez względu na to, czy jest to mieszkanie czy działka, jest poważną decyzją finansową. Szukając kupca, liczymy na zysk i jeśli go uzyskamy, w grę wchodzą kwestie podatkowe. Istnieje jednak wiele sytuacji, w których obciążenia na rzecz Urzędu Skarbowego możemy uniknąć.
Taksa od sprzedaży działki zależy od kilku ważnych czynników. Również od rodzaju zbywanego gruntu. Polskie prawo zapewnia zwolnienia od tego typu opłat w bardzo konkretnych przypadkach. Tym bardziej warto je poznać i sprawdzić, kiedy podatek od sprzedaży działki jest obowiązkowy.
Podatek dochodowy od sprzedaży działki
Właściciele nieruchomości są objęci różnymi obowiązkami podatkowymi na rzecz państwa lub samorządów. Jednym z ważniejszych jest omawiany właśnie podatek od sprzedaży działki. Inaczej nazywany jest podatkiem dochodowym PIT i trzeba go zapłacić, gdy osiągamy dochód z transakcji sprzedaży gruntu. Za dochód możemy uznać tutaj różnicę między ceną transakcyjną a wartością nieruchomości. Daninę, o której mowa, należy zapłacić na rzecz Urzędu Skarbowego, a nie gminy. Władzom samorządowym należy jedynie zgłosić sprzedaż nieruchomości.
Warto podkreślić, że w niektórych przypadkach transakcja sprzedaży parceli może być dodatkowo obciążona podatkiem VAT. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy działanie to odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dużo częściej jednak sprzedaży dokonują osoby prywatne, które sprzedają grunty należące do ich majątku. Główną przesłanką do naliczenia podatku jest zbycie gruntu przed upływem 5 lat od jego zakupu. Ten okres oblicza się od końca roku kalendarzowego, w którym dokonaliśmy zakupu. Oznacza to, że aby podatek od sprzedaży działki nas nie dotyczył, należy z tą transakcją poczekać minimum 5 lat od zakupu.
Warto podkreślić, że zasady te dotyczą niemal każdego rodzaju nieruchomości. Jest tak w przypadku działek budowlanych, rolniczych, a nawet lokali mieszkalnych. Ważne, aby mieć świadomość, że również od tej zasady istnieją wyjątki. Na ulgę podatkową mogą liczyć również osoby, które sprzedadzą parcelę na przykład 3 lata po jej zakupie i w ciągu następnych 3 lat przeznaczą uzyskane z niej pieniądze na zakup mieszkania lub budowę domu. Innym wyjątkiem, który zwalnia z taksy, jest sprzedaż odziedziczonej parceli.
Podatek VAT i inne ważne zasady
Wspominaliśmy już o podatku VAT, który w przypadku branży nieruchomości dotyczy tylko przedsiębiorców. Zdarza się, że urzędy skarbowe dokonują własnej interpretacji tych zasad. W związku z tym mogą obciążyć podatkiem VAT osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej lub niebędącą zarejestrowanym podatnikiem VAT. Ryzyko takie istnieje, gdy władze uznają, że dany podatnik prowadzi obrót nieruchomościami dla zarobku w sposób zorganizowany i ciągły.
Podatek od sprzedaży działki płaci zawsze jej właściciel. Oczywiście przy tej zasadzie mowa o podatku dochodowym. Przy transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości taksą może być obciążony również kupujący. Jednak wtedy jest to opłata PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych.
Dla kwestii obowiązku podatkowego znaczenie ma też rodzaj sprzedawanego gruntu. Na przykład rolnik sprzedający część swojego pola jest zwolniony z opłat, gdy wchodzi ono w skład jego gospodarstwa rolnego. Jeśli ta sama osoba prowadząca działalność rolną lub rolno-produkcyjną sprzeda parcelę budowlaną, z pewnością nie uzyska podobnego zwolnienia. Informację o rodzaju sprzedawanej działki bez problemu znajdziemy w ofertach sprzedaży działek na portalach z ogłoszeniami nieruchomości.
Podatek od sprzedaży działki – ile wynosi
Wysokość podatku od sprzedaży działki zależy przede wszystkim od rodzaju taksy. W przypadku podatku dochodowego PIT jest to 19% od dochodu, czyli od różnicy między ceną nabycia nieruchomości i jej sprzedaży. Podatek VAT od sprzedaży działki wynosi 23% od ceny sprzedaży. Konkretna wysokość taksy zależy więc nie tylko od jej charakteru, ale i wielkości. Im większy zysk transakcja przyniesie sprzedającemu, tym wyższa może być opłata, jakiej zażądają urzędnicy. Właśnie dlatego jeszcze przed decyzją o sprzedaży warto sprawdzić, na jakie ulgi możemy liczyć i jak postępować z pieniędzmi z transakcji, by nie trzeba było płacić podatku.
Osoby, które chcą sprzedać działkę otrzymaną w spadku, muszą liczyć się tylko z podatkiem PIT. Jak już wiemy, łatwo go uniknąć, czekając ze sprzedażą nowo nabytej nieruchomości co najmniej 5 lat. Warto podkreślić, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2019 r. wspomniany pięcioletni okres liczy się od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, a nie spadkobiercę. Oznacza to, że wielu spadkobierców w ogóle nie musi czekać ze sprzedażą.
Ponieważ opłaty podatkowe związane z transakcją kupna-sprzedaży mogą być spore, wielu inwestorów szuka sposobu, by ich uniknąć. Przeznaczenie dochodu ze sprzedaży działki na zapewnienie sobie własnego lokum to bezpieczny sposób, by uniknąć dodatkowych opłat. Jest to szczególnie ważne, gdy sprzedajemy duże działki o charakterze budowlanym lub parcele w atrakcyjnej lokalizacji. Ich ceny wciąż są wysokie, co oznacza sporą szansę na zysk dla zbywającego.
Artykuł sponsorowany
Skontaktuj się z autorem tekstu: admin |