Dzisiaj jest środa, 08 lutego 2023 r., 39 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Dęblińskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego
Dodał: admin, 30-07-2022 19:45, odsłon: 576

W dniu 1 sierpnia 2022 r. /w poniedziałek/ odbędą się w Dęblinie obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego.

 

To święto państwowe (bez dnia wolnego od pracy) zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 9 października 2009 roku.

 

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego został ustanowiony w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie Stolicy.


Dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego oraz sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków.

 

Z tej okazji w Dęblinie 1 sierpnia 2022 r. oddany zostanie hołd Powstańcom Warszawskim, wśród których walczyli również mieszkańcy Dęblina m. in. kapral podchorąży 15 Pułku Piechoty „Wilków” Andrzej Haase ps. „Głaz” – żołnierz AK Pułku „Baszta”, kompania B 1, późniejszy doktor farmacji, Honorowy Obywatel Miasta Dęblin, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim, Warszawskim Krzyżem Powstańczym; starszy strzelec Tadeusz Haase ps. „Budrys” – młodszy brat Andrzeja, który podczas przedzierania się kanałami z Mokotowa do Śródmieścia, po wyjściu z nich na ul. Dworkowej, został rozstrzelany.

 

 

 

Ponadto w tym dniu, w Dęblinie zostanie upamiętniona 78. rocznica akcji „Burza”, która od 21 lipca 1944 roku obejmowała również wyzwolenia Warszawy przez Armię Krajową, co przyczyniło się do wybuchu Powstania Warszawskiego. Łącznie akcja "Burza" objęła tereny całej II Rzeczpospolitej. Na Lubelszczyźnie wzięły w niej udział, także oddziały AK inspektoratu puławskiego tj. Obwód Puławy i Obwód Kraśnik. Tworzyły one związki taktyczne przyszłego 15 Pułku Piechoty „WiIków”. Jeszcze w maju 1944 roku na bazie zgrupowania oddziałów partyzanckich 15 Pułku Piechoty „Wilków” AK, sformowano cztery jednostki bojowe: 1. OP 15/1 (OP 15pp/1) – d-ca ppor. rez. art. Marian Bernacia ps. „Orlik”, 2. OP 15/2 (OP 15 pp/2) – d-ca ppor. MarianSikora ps. „Przepiórka”, 3. OP 15/3 (OP 15 pp/3) – d-cy: ppor. rez. Jan Zdzisław Targoński ps. „Hektor”, ppor. rez. Bohdan Zawadzki ps. "Orkan", ppor. rez. Bronisław Kozuń ps. "Turnus", 4. OP 15/4 (OP 15pp/4) – d-ca ppor. rez. art. Bolesław Frańczak ps. „Argil”.

 

Idące z pomocą walczącej Warszawie – na rozkaz gen. Tadeusza Bór-Komorowskiego, oddziały z Obwodu Puławskiego AK zostały jednak zatrzymane za Garwolinem przez kordon żołnierzy Armii Czerwonej.


Partyzanci byli rozbrajani, a część aresztowana. Wśród aresztowanych był m. in. ppor. Wacław Kuchnio ps. „Spokojny”– adiutant mjr. Mariana Bernaciaka„Orlika”, który zbiegł po kilku dniach. W tych okolicznościach komendant Obwodu Puławy AK kpt.Zygmunt Żyłka-Żebrackips. "Żeliwa" wydał rozkaz powrotu oddziałów na swoje tereny działania.

 

Po raz kolejny powtórzyło się negatywne stanowisko Sowietów do legalnych struktur Polskiego Państwa Podziemnego, w tym Armii Krajowej, której żołnierze byli rozbrajani przez Rosjan, mimo wcześniejszej wspólnej walki przeciwko Niemcom. Począwszy od walk na Wołyniu 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK rozpoczynających 15 stycznia 1944 roku akcję „Burza”. Mimo to mobilizowano kolejne oddziały, z których największe wyzwoliły wraz z Armią Czerwoną Wilno. Pozytywne efekty wspólnej batalii, nie wpłynęły na późniejsze działania NKWD, które po kilku dniach rozbroiło i internowało żołnierzy AK.

 

Również na Lubelszczyźnie w trakcie i po zakończeniu akcji „Burza” nastąpiły liczne aresztowania. Wśród zatrzymanych znaleźli się partyzanci pochodzący z Dęblina i okolic, którzy za przynależność do AK, byli zatrzymywani, rozbrajani, więzieni, torturowani, sądzeni w nieuczciwych procesach pokazowych, mordowani, zsyłani do łagrów. Jednym z zesłanych był Władysław Mikusek ps. „Lamik”– późniejszy dyr. Liceum Ogólnokształcącego w Dęblinie.

 

Jednym z zesłanych był Władysław Mikusek – późniejszy dyr. Liceum ogólnokształcącego w Dęblinie. Wrócił do kraju po dwóch latach ciężkiej pracy przy wyrębie lasów.

 

Ogółem na skutek działań sowieckich służb bezpieczeństwa, głównie NKWD, w więzieniach i obozach zamknięto 50 tys. żołnierzy AK, uczestniczących w akcji „Burza”, głównie za odmowę wstąpienia do kontrolowanej przez ZSRR armii Berlinga.

 

Konsekwencją działań NKWD był także terror wobec Polaków zamieszkujących tereny wschodnie. Od listopada 1944 roku nasiliły się także, sowieckie pacyfikacje na Kresach Wschodnich. W ich wyniku zamordowano 9,8 tys. Polaków w powiecie lidzkim, 8 tys. w szczuczyńskim, 6 tys. w oszmiańskim. Najbardziej ucierpiały w czasie tych akcji miasta Ejszyszki i Bieniakonie.


Tak na wcześniej wymienionej Lubelszczyźnie jesienią 1944 roku, oraz na przełomie 1944 i 1945 roku na Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie, regularnie urządzano obławy na członków Armii Krajowej. Z samego Wilna deportowano 35 tys. Polaków, wymuszając oświadczenia, iż wyjeżdżają oni z własnej woli.


W miejsce deportowanych osiedlano Rosjan. ZSRR dokonał także grabieży polskich dóbr kulturalnych, m. in. wywieziono całe archiwa Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.

 

Związek Radziecki uchodzący w PRL-u za wyzwoliciela Polski spod jarzma niemieckiego, przy aprobacie sprzyjających mu polskich komunistów, od pierwszych dni wkroczenia na tereny kraju, po przekroczeniu wschodnich granic II Rzeczypospolitej, ustalonych Traktatem Pokoju między Polską, a Rosją i Ukrainą w Rydze 18 marca 1921 roku (kończącym wojnę polsko-bolszewicką, toczoną w latach 1919-1920), likwidował cywilne i wojskowe struktury Polski Podziemnej, kontynuując agresję rozpoczętą wobec Rzeczypospolitej, napaścią 17 września 1939 roku. Ocalmy od zapomnienia te trudne kartach historii Polski.

 

Jeśli my zapomnimy o nich, to Ty, Boże zapomnij o nas…”!

 

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Dęblina cywilnych i wojskowych, którym droga jest pamięć polskich bohaterów i męczenników do wzięcia udziału w tych patriotycznych uroczystościach, które rozpoczną się o godz. 17.00 tj. w Godzinie „W”, 1 sierpnia 2022 roku wysłuchaniem na baczność przed Pomnikiem Niepodległości sygnału akustycznego syreny alarmowej, a następnie złożeniem zapalonych zniczy przed pomnikiem.

 

Szczegóły w programie uroczystości.

 

Gloria Victis ! Chwała Zwyciężonym !

 

Mariusz Pawlak, Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka "Orlika" w Rykach

 

Krzysztof Karbowski, Członek Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka "Orlika" w Rykach, Prezes Oddziału Dęblińskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego  im. Augusta Sochackiego, Przewodniczący Dęblińskiego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

 

16.45 Zbiórka mieszkańców Dęblina przed Pomnikiem Niepodległości /północna pierzeja Rynku w Dęblinie

 

17.00 Godzina „W” – wysłuchanie na baczność sygnału akustycznego syreny alarmowej w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

 

17.10 Złożenie zapalonych zniczy przed Pomnikiem Niepodległości

 

17.45 Zbiórka pocztów sztandarowych/dziedziniec przed kościołem pw. Św. Piusa V Papieża ul. 1 Maja w Dęblinie

 

18.00 Uroczysta Msza święta w intencji żołnierzy Armii Krajowej oraz cywilnych mieszkańców stolicy, poległych, pomordowanych, zaginionych i zmarłych z ran w Powstaniu Warszawskim, w tym pochodzących z Dęblina i innych miast Polski/kościół pw. Św. Piusa V Papieża ul. 1 Maja w Dęblinie

 

19.00 Zapalenie zniczy w miejscach pamięci narodowej/epitafium 15 Pułku Piechoty „Wilków” AK – kościół pw. Świętego Piusa V Papieża, ul. 1 Maja; pomnik ku czci Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945 – cmentarz komunalny, ul. 15 Pułku Piechoty „Wilków”; grób ks. kpt. hm Stanisława Hładuniaka, zbiorowa mogiła żołnierzy zgrupowania 15 Pułku Piechoty „Wilków” AK, grób dr. Andrzeja Haase, powstańca warszawskiego, Honorowego Obywatela Miasta Dęblin – cmentarz parafialny, DK 48

 

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
W piątkowe popołudnie bibliotekę odwiedziły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Dęblinie. W ramach spo...
Dzień Babci i Dzień Dziadka, to niezwykłe dni, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dzia...
13 035,05zł z takim deklarowanym wynikiem zakończył zbiórkę na rzecz 31 Finału Wielkiej Orkiestry ...
Dobiegły końca ferie zimowe, a tym samym zajęcia zorganizowane na ten czas dla dzieci w Miejskiej Bibliot...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:



OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
Adwokat kościelny, unieważnienie małżeństw, rozwód kościelny
Kancelaria Porad Kościelno-Prawnych - asystencja na każdym etapie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa dla Osób w kraju...
Szczegóły ogłoszenia

Pracownik Działu Obsługi Klienta – praca zdalna
Poszukujemy osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności na stanowisko Pracownik Działu Obsługi Klienta – praca zdalna Zakre...
Szczegóły ogłoszenia

Asystent wsparcia działu zakupów - praca zdalna z orzeczeniem o niepełnosprawności
Nasz Klient to Europejska sieć sklepów wielobranżowych. Od 20-stu lat firma rozwija się na rynku polskim i staje się jednym z na...
Szczegóły ogłoszenia

Monar Moje Ocalenie
Monar moje ocalenie to żywa historia wychodzenia z nałogu, oraz świadectwo na to, że wyleczenie jest możliwe. Książka cieszy si...
Szczegóły ogłoszenia

New Apple iPhone 14 Pro Max/ASUS RTX 4090 Graphics Card/Sony PS 5
Wszystko, co sprzedajemy tutaj w naszej firmie, jest fabrycznie nowe, oryginalne, zapieczętowane w pudełku, jest również wyposaż...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook