24-26 Grudnia chrześcijanie obchodzili najważniejsze Święta w tradycji katolickiej. Te daty wiążą się z pewnymi tradycjami, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.
W wigilię Bożego Narodzenia w obrządku Kościoła rzymsko- katolickiego osoby łamią się opłatkiem i składają sobie serdeczne życzenia.
Na stole znajduje się dwanaście potraw symbolizujących 12 apostołów. Ich spróbowanie ma danej osobie przynieść szczęście i dostatek w nadchodzącym roku.
16 grudnia orszak na czele z Dowódcą 4SlSz płk. pil. Waldemarem Gołębiowskim ,Świętym mikołajem udali się do placówki opiekuńczo – wychowawczej w Kozienicach.
Zadanie było banalnie proste. Podopieczni napisali listy do św.Mikołaja. W treści pojawiły się marzenia, potrzeby dzieciaków. Przepełnione były szczerością i dziecięcym humorem.
28 listopada br. uczniowie klas 1a i 1b udali się do Wioski św. Mikołaja w Bałtowie. Ekipa maluchów odbyła podróż po zimowych atrakcjach bajkowej krainy, w której czekało ją wiele niespodzianek.
Dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych Szkoły Elfów, przeszły edukacyjną ścieżkę - Jura Parku, gdzie mogły: spotkać dinozaury, odwiedzić Annę i Elzę z Krainy Lodu, spotkać się ze zwierzątkami w szopce, obejrzeć kino zimowe oraz zjeść pyszny obiad.
Udało się im nawet posiedzieć w saniach, do których były zaprzężone renifery, pojeździć na Karuzeli Wiedeńskiej i zatańczyć taniec Elfów.
Jak co roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia Wiślana odbyło się 13 grudnia głośne „Czytanie przy Choince”.
Bajek czytanych przez zaproszonych gości wysłuchali uczniowie klasy pierwsze i trzeciej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
Spotkania pt. „ Czytanie przy choince”, odbywają się co roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia , a ich ideą jest promowanie czytania wśród najmłodszych i pokazanie, że czytać można zawsze i wszędzie, a zbliżające się święta są świetną ku temu okazją.
Grudniowy czas to magiczny okres, pełen oczekiwania na święta i niespodzianek. Na osiedlu Stawy odbyły się wyjątkowe Mikołajki dla dzieci, które zamieniły osiedle w prawdziwą baśniową krainę. Organizatorzy zadbali o to, aby każdy maluch, jak i rodzic, poczuł atmosferę świątecznej radości i magii.
Święty Mikołaj i jego pomocnicy
Największą atrakcją wydarzenia był oczywiście Święty Mikołaj, który przybył do Staw z workiem pełnym prezentów. W towarzystwie elfów i śnieżynek witał dzieci szerokim uśmiechem, a każde z nich mogło osobiście z nim porozmawiać i odebrać świąteczny upominek.
Mikołaj nie szczędził ciepłych słów i zachęcał najmłodszych do dzielenia się swoimi marzeniami na nadchodzący rok.
Dobiegło końca głosowanie w etapie powiatowym Plebiscytu Edukacyjnego 2024, w którym laureaci 1 miejsc zostali zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego.
Etap wojewódzki rozpocznie się w poniedziałek, 2 grudnia o godz. 12:00.
Nauczyciel matematyki i informatyki w ZSO w Dęblinie zajął 1 miejsce w głosowaniu powiatowym w kategorii Nauczyciel szkoły ponadpodstawowej i tym samym awansował do rywalizacji na szczeblu wojewódzkim.
14 grudnia br. W godzinach 11-16 przed urzędem Miasta Dęblin odbędzie się Kiermasz bożonarodzeniowy.
Na ekspozycji będzie można nabyć piękne rękodzieła od miejscowych rękodzielników .Do współpracy zapraszani są instytucje, osoby indywidualne, lokalni producenci miejscowych przedsiębiorstw, rękodzielnicy.
Na kiermaszu będą królowały ozdoby świąteczne ( choinki, wieńce itd.)
Zgłoszenia chętnych do udziału przyjmowane są do 11.12.br. w Miejskim Domu Kultury
Zapraszamy serdecznie!
/ W.S./
W dniach 24 i 30 listopada oraz 1, 5 i 7 grudnia 2024 r. br. podjęto realizację końcowego programu obchodów 170-lecia osady Irena (obecne centrum Dęblina), 150-lecia powołania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, 70-lecia Dęblina. Organizatorem listopadowych i grudniowych wydarzeń jest Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej, Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Rzymskokatolicka Parafia pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Puławach, Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II, Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Ziemi Lubelskiej.
5 grudnia 2024 r. przypada 157. rocznica urodzin Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego.
Z tej okazji Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie, Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Ziemi Lubelskiej, Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Puławach oraz Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej, zaprasza wszystkich mieszkańców Dęblina i okolic do udziału w „III Dęblińskich obchodach urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego”, które odbędą się 1 grudnia br.
W Dęblinie 24 i 30 listopada oraz 7 grudnia 2024 r. odbędą się „Dęblińskie obchody 194. rocznicy wybuchu powstania listopadowego”. Zryw niepodległościowy 1830 r. skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy, wybuchł w Warszawie wieczorem 29 listopada ok. godz. 18.00. Został zainicjowany przez tajne sprzysiężenie słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty o nazwie Sprzysiężenie Wysockiego, zwane również jako Związek Wysockiego.
Jego dowódca porucznik Piotr Wysocki pamiętnej nocy listopadowej przerwawszy zajęcia z taktyki wojskowej – wygłosił odezwę, mówiąc m. in.: „Polacy! Wybiła godzina zemsty. Dziś umrzeć lub zwyciężyć potrzeba! Idziemy, a piersi wasze niech będą Termopilami”, po czym wyprowadził podchorążych na miejsce zbiórki pod pomnik króla Jana III Sobieskiego.