Kilkanaście dni temu, ze słonecznej Malagi wrócili uczniowie ZSZ nr 1, czyli elektrycy i informatycy z praktyk zagranicznych finansowanych ze środków europejskich.
13 listopada spod budynku Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie wyruszyła kolejna ekipa. Tym razem przyszła kolej na naszych 16 mechaników lotniczych z klas czwartych.
Polecieli do Sevilli, by przez najbliższe 2 tygodnie zdobywać nowe doświadczenia i poznawać życie Hiszpanów. Wszystko to dzięki projektowi praktyk zagranicznych współfinansowanych ze środków europejskich, organizacji partnerskiej Euromind, a także szkole ADA prowadzącej dla nas zajęcia.
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na spotkanie z cyklu Bliżej historii, 29 listopada 2022 r godz. 17.00 dr Jacek Biesiadka: Twierdza Dęblin – mapa fortyfikacji i garnizonu
Tematem spotkania będzie prezentacja treści mapy Twierdzy Dęblin, wydanej z inspiracji i we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w grudniu ubiegłego roku. Omówiony zostanie proces powstawania mapy oraz jej baza źródłowa.
Pierwsze wydanie mapy „Twierdza Dęblin” przedstawia budowle fortyfikacyjne i garnizonowe, wzniesione w XIX i XX wieku: umocnienia stałe rdzenia poligonalnego, forty, schrony, a także zespoły koszarowe i magazynowe, place ćwiczeń, strzelnice i inne budowle garnizonowe. Naniesiono również fortyfikacje polowe, zbudowane w rejonie twierdzy w czasie obu wojen światowych przez walczące strony. Budowle historyczne twierdzy Dęblin zostały ukazane na tle współczesnej mapy topograficznej.
Ruszyła kolejna edycja kampanii Dzień na U, zainicjowanej 4 lata temu przez Fundację Rak’n’Roll razem z firmą Avon, która jako pierwsza w Polsce wprowadziła dla swoich pracowników dodatkowy dzień urlopu na badania profilaktyczne.
Od tego czasu do akcji dołączyło blisko 30 innych organizacji, działających w Polsce, a także spółki Avon z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Lubelscy terytorialsi już po raz piąty zorganizują wojskowe szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę” w okresie ferii zimowych. Pierwsza część „Ferii z WOT” rozpocznie się jeszcze w tym roku, tj. 17 grudnia br.
„Ferie z WOT” to projekt adresowany głównie do najmłodszych ochotników – dorosłych uczniów i studentów. Podobnie jak w ubiegłym roku, szkolenie podstawowe podzielone będzie na dwie części. W pierwszym etapie, w dniach 17-18 grudnia br., ochotnicy przejdą test sprawności fizycznej, przeszkolenie z BHP oraz otrzymają mundury i wyposażenie. Główna część szkolenia, czyli zajęcia praktyczne odbędą się w okresie ferii zimowych, tj. w dniach 15-28 stycznia 2023 r. Szkolenie zakończy uroczysta przysięga wojskowa.
Miejski Dom Kultury w Dęblinie zaprasza na wystawę autorską Jarosława Pawełczaka (malarstwo)
Termin: 25.11.2022 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: MDK Dęblin ul. 15 Pułku Piechoty "Wilków" 32 B, Dęblin
Zapraszamy.
Miasto Dęblin Pozytywnie
Jest to pierwsze serce (ok. 170 kg) dla Fundacja "Hospicjum- Razem możemy więcej", które już w dniu dzisiejszym zostało przekazane.
Ponadto jedna z mieszkanek naszego miasta zgłosiła się do Urzędu Miasta i dostarczyła ok. 50 kg nakrętek, które również zostały przekazane na rzecz dęblińskiego hospicjum.
Dziękujemy, wszystkim darczyńcom w imieniu własnym oraz Fundacji.
Jesteście wspaniali.
W tym roku to ZSO może skorzystać z dobrodziejstwa cyklicznej akcji organizowanej przez Renatę Grążkę – rodzica uczennicy placówki. Akcję objęli honorowym patronatem: Burmistrz Miasta Dęblin - Beata Siedlecka oraz Dowódca 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego - płk pil. dr inż. Paweł Marcinkowski.
Pozyskanie środków z zebranych elektroodpadów możliwe jest dzięki wsparciu firmy MTS Recykling z Warszawy oraz firmy Elektromeks Dęblin – jednego ze sponsorów, a także wielu innych życzliwych instytucji i osób.
10 listopada 2022 r. uczniowie klas 1TG, 1HR, 1TR, 2RR i 4RR wzięli udział w wycieczce do Warszawy.
Pierwszym punktem, który odwiedzili było Centrum Nauki Kopernik, gdzie obejrzeli wiele eksponatów prezentujących zdobycze nauki (nie tylko tej współczesnej).
W czwartkowe popołudnie, 10 listopada, mieszkańcy miasta Dęblin spotkali się na Cmentarzu Wojennym „Balonna”, na akcji „Znicz dla Niepodległej”. Liczna grupa zebranych, punktualnie o 17.00, wyruszyła Aleją Rodzin Dęblińskich niosących pomoc Żydom w czasie holocaustu, zapalając 30 pochodni.
Harcerze przygotowali fragmenty książki opisującej życie w mieście i w obozie … Następnie wszyscy zgromadzili się przy cmentarnym obelisku, gdzie ksiądz proboszcz Parafii pw. Matki Boskiej Loretańskiej – płk Mariusz Stolarczyk, odmówił modlitwę za poległych żołnierzy walczących o wolność kraju, a dr Marcin Paluch opowiedział o odzyskiwaniu niepodległości.
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas zadumy. To okres kiedy wspominamy tych, którzy już odeszli.
Uczniowie ZSZ nr 2 pamiętali o tym, by oddać hołd naszym bohaterom, poległym w obronie ojczyzny. Dlatego też, by uczcić ich pamięć, udali się do lokalnych miejsc pamięci – pomnika upamiętniającego zesłańców Sybiru oraz pomordowanych podczas II wojny światowej.
Nie zapomnieli także o grobach zmarłych nauczycieli swojej szkoły.