W dniu dzisiejszym opróżniliśmy kolejny raz nasze dęblińskie serce na plastikowe nakrętki.
To już trzecie serce przekazane dla Alicji Gudali - Ala Gudala walczy o lepsze jutro(fb).
Łącznie udało uzbierać się dla Alicji ponad 500 kg plastikowych nakrętek. Dziękujemy wszystkim darczyńcą w imieniu Alicji oraz jej rodziców.
Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
Korzystając z pięknej, słonecznej pogody 19 marca grupa 16 stażystów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie, wyruszyła na wycieczkę do Kadyksu.
Miasto to jest najstarszym miastem Hiszpanii i znaczącym ośrodkiem portowym na zachodnim wybrzeżu. Według legendy zostało ono założone przez samego Herkulesa.
Wraz z kinem Sybilla w Puławach przygotowaliśmy dla Was jedno pojedyncze zaproszenie na dowolny seans w dniach 1-3 kwietnia oraz pojedynczą wejściówkę na cykliczny czwartkowy cykl filmowy "Wieczór kinomaniaka" 7 kwietnia.
Poniżej przedstawiamy repertuar na nadchodzące dni. A na naszej stronie na Facebooku konkurs. Do wygrania dwie pojedyncze wejściówki do Sybilli.
W środowe popołudnie 23 marca w MBP Filia Wiślana spotkaliśmy się na Wieczorze Poezji „Sercem z Ukrainą”. Celem spotkania było uwrażliwianie na piękno poezji, a także oswajanie się z jej trudnym językiem.
Zależało nam również, by dostrzec, iż poezja potrafi dokumentować najważniejsze momenty w życiu narodu nieraz lepiej, niż depesze prasowe, reportaże, filmy i uczone opracowania.
„Sercem z Ukrainą" to wieczór poezji, który był dedykowany ogarniętej wojną Ukrainie i jej obywatelom, aby dodać otuchy Ukraińcom, którzy schronili się przed wojną w naszym kraju- naszym mieście, tym którzy chcieli zetknąć się z twórczością poetycką naszych wschodnich sąsiadów oraz naszą rodzimą poezją, jak również budować tzw. mosty międzynarodowościowe- wszak poezja i muzyka łączą ludzi.
Delegacja Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie wzięła udział w uroczystości odsłonięcia pomnika – Alei Rodzin Dęblińskich niosących pomoc Żydom w czasie Holocaustu.
Zainicjowana przez Towarzystwo Przyjaciół Dęblina szeroko zakrojona akcja upamiętnienia dęblińskich Sprawiedliwych wpisała się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, który od 2018 roku obchodzimy 24 marca.
Pomnik – Aleja stanowi hołd wszystkim rodzinom, które mimo zagrożenia własnego życia podjęły się pomocy eksterminowanym sąsiadom. Wybór miejsca nie jest przypadkowy – Aleja swój początek bierze nieopodal rampy kolejowej często służącej do „przeładunku” kolejnych pracowników znajdującego się tu niemieckiego obozu pracy przymusowej Żydów „Bauleitung der Luftwaffe” i wiedzie do bram cmentarza wojennego Balonna. Pracowali tu zarówno dęblińscy, jak i przywiezieni z innych miejsc Żydzi.
W piątek, 25 marca br. 84 nowych ochotników zasiliło szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród nich są zarówno osoby bez doświadczenia wojskowego, jak i żołnierze rezerwy. Wszyscy podjęli odpowiedzialną decyzje, aby służyć Ojczyźnie i lokalnym społecznościom, z których się wywodzą.
Nabór kandydatów do terytorialnej służby wojskowej przeprowadzono na terenie jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie. Wśród ochotników są osoby, które do tej pory nie miały styczności z wojskiem, przed mini 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy się uroczystą przysięgą wojskową. Są również żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do wojska – oni przejdą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.
W Polsce podobnie jak w innych krajach członkowskich UE nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego standardu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC, w związku z czym tylko odbiorniki cyfrowe (telewizory i dekodery) zgodne z powyższym standardem będą zdolne do odbioru programów telewizji naziemnej.
W związku z tym mogą pojawić się m.in. nadużycia ze strony sprzedawców, a także oszustów oferujących do sprzedaży odbiorniki niezgodne z nowym standardem czy też wyłudzającymi wrażliwe dane osobowe.
Anna Jeżak ma 60 lat i mieszka w Radomiu. Ma męża i dwóch wspaniałych synów. Niestety w sierpniu 2020 roku wykryto u niej glejaka wielopostaciowego IV stopnia - najbardziej agresywny i złośliwy rodzaj guza mózgu.
Przed diagnozą Anna była wychowawczynią oraz nauczycielką języka polskiego. Na początku w Liceum Lotniczym w Dęblinie, gdzie spod jej skrzydeł wyfrunął w świat niejeden pilot.
“Zaczęło się niewinnie - drobne drętwienia lewej ręki i nogi. Byłam leczona na różne schorzenia, ale dopiero po ostrym ataku padaczki zrobiono mi rezonans głowy. Niestety badanie wykazało guza mózgu. Ta informacja spadła na mnie jak grom z jasnego nieba. Jednak ani przez moment nie przyszło mi do głowy, żeby się poddać.” - mówi Anna.
W najbliższy piątek, 25 marca w Wydziale Zamiejscowym UMCS w Puławach odbędą się Drzwi Otwarte.
Podczas wydarzenia maturzyści będą mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną puławskiej filii, a także wziąć udział w warsztatach i wykładach. W tym roku rekrutacja prowadzona będzie na cztery kierunki studiów: administrację publiczną, wychowanie fizyczne, biobezpieczeństwo oraz techniki kryminalistyczne.
Decyzję co do wyboru kierunku studiów pomogą podjąć nasi wykładowcy, którzy w krótkich wykładach zaprezentują ofertę Wydziału.