Dzisiaj jest wtorek, 07 grudnia 2021 r., 341 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Mrówka
Uroczystość 28 Pułku Artylerii Lekkiej w Zajezierzu
Dodał: EdytaD, 15-09-2013 16:58, odsłon: 8381

Na skrzyżowaniu szosy wiodącej z Dęblina do Kozienic przecinającej centrum wsi wzniesiono pomnik – Krzyż z kamiennym obeliskiem i tablicą z napisem, który głosi:


"Tu 13 sierpnia 1920 roku krótko odpoczywał Marszałek Polski Józef Piłsudski przed Cudem nad Wisłą"

 

Co roku w Zajezierzu obchodzone są uroczystości związane z oddziałem Artylerii Lekkiej Wojska Polskiego - oddział 28 Pułk Artylerii Lekkiej.

 

W dniu dzisiejszym uroczystości rozpoczęły się zbiórką przy pomniku Krzyża upamiętniającego pobyt Józefa Piłsudskiego. Pod pomnik Marszałka Polski przybyła kompania honorowa oraz orkiestra wojskowa i mieszkańcy Zajezierza i okolic.

 

Przypomniane zostały wydarzenia z 1920 roku oraz złożono kwiaty. Po uroczystościach pod pomnikiem Krzyża uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicą 28 PAL-u na plac kościelny., gdzie odbyła się Msza Święta z udziałem kompanii honorowej 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego oraz Oraz Orkiestry Garnizonowej SP w Radomiu.

 

Po Mszy Świętej odbyły się uroczystości w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zajezierzu i Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Żołnierze września 1939 Garnizonu Dęblin przy Stowarzyszeniu regionalnym "Małe Mazowsze" w Rykach oraz Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.

 

 

Trochę historii...

 

W czasie przygotowań do ofensywy sierpniowej 1920 roku Marszałek wyruszał z bazy w pobliskich Puławach na inspekcje jednostek stacjonujących w tym rejonie. Naczelny Wódz wizytujący jednostki wojskowe w Zajezierzu zatrzymał się na rozstaju dróg w asyście oficerów. Krótki wypoczynek był okazją do spotkania z mieszkańcami wsi Zajezierze.

 

 

 

1 stycznia 1917 roku w Zajezierzu rozlokowany został 6 Pułk Legionów Polskich, wchodzących w skład II Brygady Legionów Generała Józefa Hallera. Pułk ten odmówił złożenia przysięgi na wierność – cesarzowi niemieckiemu.


W 1918 roku w Zajezierzu powstał 9 Pułk Artylerii Polowej oraz I Dywizjon 9 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej. W 1919 roku sformowano tu I Dywizjon 9 Pułku Artylerii Ciężkiej oraz II Dywizjon Pułku Artylerii Przeciwlotniczej. W końcu sierpnia 1920 roku w koszarach w Zajezierzu zorganizowana została 5 bateria II Dywizjonu 9 Pułku Artylerii Ciężkiej.


W czasie przygotowań do sierpniowej ofensywy 1920 roku w koszarach stacjonował odwód 4 Armii Wojska Polskiego – XII Brygada Piechoty i 9 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej. 


W dniu 17 września 1988 roku dla uczczenia Pamięci Bohaterskich Żołnierzy 28 Pułku Artylerii Lekkiej na dziedzińcu dawnych Koszar w Zajezierzu stanął pomnik. Umieszczona tam została ziemia z pól bitewnych szlaku bojowego 28 PAL z września 1939 roku od Wielunia do Modlina. Oraz tabliczki upamiętniające nazwiska poległych. Obok kościoła parafialnego można podziwiać trzy 150-letnie dęby szypułkowe – pomniki przyrody a w pozostałościach parku liczne okazy starych drzew. Godnymi uwagi są ponadto  fragmenty fortów należących do systemu Twierdzy Dęblin (Iwanogród). Są ti resztki fortu "Borek", fortu Głusiec" oraz fortu "Bema Wannowskiego". Warto zwrócić uwagę na budynek dworca kolejowego zbudowany w 1917 roku.

 

 

 

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: EdytaD
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
W niedzielę popołudniu odbyło się Mikołajkowe Morsowanie dla Krzysia Tarki.   Morsy przebran...
Fot. Archiwum domowe
Jan Cenkiel to 72-letni siłacz z Dęblina, który bije rekordy w podnoszeniu ciężarów. Jego o...
Kadr z filmu: Dziewczyny z Dubaju
Macie ochotę na kino Sybilla w Puławach? Możecie wybrać się na spotkanie z ulubionymi bohaterami.  ...
Jak co roku 25 listopada wszystkie misie na całym świecie obchodzą swoje święto.   W zw...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
ROMANTYCZNY POBYT WE DWOJE/ dom z klimatem na Mazurach/ SPA
ROMANTYCZNIE KLIMATYCZNIE I NASTROJOWO - RANDKA WE DWOJE Mamy pomysł na wyjątkowe dla Państwa chwile spędzone z ukochaną os...
Szczegóły ogłoszenia

Quick loan no matter your location apply here
Are you in need of Loan? Here all problem regarding Loans is solve between a short period of time what are you waiting for apply...
Szczegóły ogłoszenia

Producent materacy Materace z Gór
Jesteśmy znanym producentem materacy do spania. Nasze materaceprodukowane są z wysokiej jakości surowców pochodzących z Polski i...
Szczegóły ogłoszenia

Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
Jeśli nie masz zbyt dużo czasu wolnego, jesteś dorosła i MUSISZ mówićpo niemiecku, to czytaj dalej.Uczyłaś się lub uczysz niemie...
Szczegóły ogłoszenia

Grafik praca zdalna dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności
Nasz team stale rośnie w siłę i tym razem poszukujemy ambitnej osoby, która zaskoczy nas swoją kreatywnością graficzną. Jeśli po...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook