Organizatorem konkursu była nauczycielka języka niemieckiego p. E. Kryk-Matthes. Zadaniem uczniów było wykonanie wieńca świątecznego nawiązującego do tradycji bożonarodzeniowych. Technika prac i użycie materiałów dowolne. Uczniowie następnie musieli opowiedzieć o swoim wieńcu, oczywiście po niemiecku. Szczególnie piękne okazały się wieńce uczennic z kl. II TG a: Klaudii Jasek, Moniki Majek i Anny Sowy.
W związku z nadchodzącymi świętami Samorząd Szkolny ZSZ nr 2 zorganizował 17 grudnia dwa konkursy: „Bombka z piernika” oraz „Anioły”. W godzinach 9.30-13.00 korytarzu I piętra, pojawiły się dwa stoiska, przy których uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami artystycznymi przygotowując świąteczne ozdoby.
Ponieważ choinka bez pierników nie jest prawdziwym bożonarodzeniowym drzewkiem, pierwszym konkursem była „Bombka z piernika”. Jak sama nazwa wskazuje, zadanie polegało na zaprojektowaniu i stworzeniu własnej bombki. Uczniowie mieli do dyspozycji pudełko upieczonych pierników, kilka kolorów lukru do dekoracji oraz kadnyzowane owoce, wiórki kokosowe, migdały i inne cukiernicze cudeńka. Wszyscy uczestnicy z dużym zaangażowaniem ozdabiali swoje piernikowe bombki na choinkę, a przy stolikach ustawiała się coraz dłuższa kolejka chcących spróbować swoich sił w tej zabawie.
Drugim konkursem tego dnia były „Anioły z masy solnej”. Anioły jako boskie byty i moce są obecne w wielu religiach. Są to wysłannicy, opiekunowie i stróże. I tak, zadaniem uczniów było stworzenie radosnego, świątecznego anioła z masy solnej. Również i to stanowisko cieszyło się niesłabnącym powodzeniem. Oprócz pięknych aniołów powstało mnóstwo innych ciekawych stworów.
Przez dwa dni, uczniowie mogli oddawać głosy na zgłoszone prace. Miło nam ogłosić, iż zwycięzcą konkursu ANIOŁY Z MASY SOLNEJ została Monika Jakubowska z kl. IV TE/TH. Za najlepszą BOMBKĘ Z PIERNIKA uczniowie uznali pracę Mateusza Szczodrego z kl. III TE.
Zachęcamy wszystkich do przygotowania ozdób choinkowych w domu. Jest jeszcze czas! Poniżej podajemy podstawowy przepis na masę solną:
Całość należy wygnieść, aż do otrzymania jednolitej i gładkiej masy. Po zakończenia lepienia przedmiotu wykonanego z masy solnej możemy pomalować go farbami akrylowymi oraz ozdobić. Po wykonaniu figurki czy ozdoby z masy solnej najbezpieczniejszym sposobem wysuszenia jest wyniesienie jej na świeże powietrze, wówczas nie popęka. Sposób ten jednak wiąże się z kilkudniowym oczekiwaniem na efekty. Szybszym ze sposobów jest umieszczenie ozdób w piekarniku elektrycznym w nagrzanym do temperatury 75 stopni C. Czym niższa jest temperatura w której suszymy wykonane rzeczy z masy solnej, tym większe prawdopodobieństwo, że one nie popękają (ZSZ nr 2).
![]() |