Dzisiaj jest środa, 27 października 2021 r., 300 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Mrówka 2
„Nie pozwól, by trawa Cię przerosła” – program CANDIS dla uzależnionych od konopi
Dodał: admin, 10-08-2021 11:54, odsłon: 560
fot. Źródło CANDIS
fot. Źródło CANDIS

Fundacja Samsara wyciąga pomocną dłoń do wszystkich, którzy potrzebują pomocy w leczeniu uzależnienia od marihuany i innych środków konopnych.

 

Czołowy program Fundacji pod nazwą CANDIS skierowany jest do osób powyżej 16. roku życia i oferuje bezpłatną terapię w postaci indywidualnych rozmów z certyfikowanym specjalistą.

 

Program wdrażany jest w Polsce przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii we współpracy z Centralnym Instytutem Zdrowia Psychicznego Uniwersytetu Heidelberga w Mannheim i Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie.

 

Do bezpłatnego udziału w programie można zgłaszać się do końca września 2021 roku.

 

Problem wśród młodzieży i dorosłych

 

Według raportu ESPAD (z 2019 r.) marihuana, haszysz i przetwory konopi zajmują pierwsze miejsce pod względem rozpowszechnienia wśród młodzieży. Środki te stosowało przynajmniej raz w życiu 16,7% uczniów trzecich klas gimnazjum, oraz niemal 1/3 uczniów klas drugich szkół ponadgimnazjalnych. Według raportu to chłopcy najczęściej korzystają z tego rodzaju używek.1 Jest to znaczny problem wśród młodzieży, który przynosi konsekwencje zarówno w postaci zaburzeń zdrowia fizycznego (przede wszystkim układu oddechowego), jak i psychicznego (m.in. pogorszenie funkcji poznawczych).

 

Uzależnienie od konopi jest również rozpowszechnione w grupie dorosłych. Według opublikowanego przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) najnowszego Światowego Raportu o Narkotykach 2, około 269 milionów ludzi używało narkotyków w 2018 roku, co stanowi wzrost o 30% w porównaniu z rokiem 2009, natomiast ponad 35 milionów ludzi cierpi na zaburzenia wywołane używaniem narkotyków.

 

Wpływ pandemii

 

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła również na rynki narkotykowe. Izolacja, trudności w pozostawaniu w bezpośrednim kontakcie, zamknięte granice – to wszystko zmniejszyło podaż narkotyków, wpłynęło na podniesienie cen oraz na zwiększenie zanieczyszczenia substancji, znajdujących się w obrocie. Co więcej – skutki pandemii najmocniej mogły odczuć osoby najbiedniejsze, które w związku z pandemią doświadczyły bezrobocia. W konsekwencji były bardziej podatne na zażywanie środków odurzających, zaangażowanie w przemyt czy uprawę w celach zarobkowych. Stale pogarszająca się sytuacja może wpłynąć również na rozwój nowych metod i szlaków w celu dostarczania nielegalnych substancji.

 

 

Załamanie się gospodarki oznaczało również zredukowanie środków przeznaczanych na zwalczanie narkotyków i narkomanii.

 

Bezpłatna pomoc

 

Program CANDIS realizowany z sukcesem przez Fundację Samsara jest bezpłatny i pomaga osobom uzależnionym w utrzymaniu abstynencji, jak i ograniczeniu używania marihuany czy innych przetworów konopi. Terapia obejmuje najczęściej 10 spotkań, trwa ok. 2-3 miesiące i wykorzystuje dialog motywujący opracowany przez amerykańskich psychologów Rollnick’a i Millera oraz koncepcje behawioralno-poznawcze.

 

Terapia, którą prowadzimy w ramach programu CANDIS skoncentrowana jest na wzmocnieniu w pacjencie jego motywacji i gotowości do zmiany, a także rozpoznaniu jego zasobów psychicznych oraz społecznych. Ważne jest dla nas, by każdy pacjent nauczył się nowych sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach, w których zazwyczaj sięgał po narkotyki. Kluczowe w tym procesie jest zweryfikowanie mechanizmów, które doprowadziły daną osobę do uzależnienia. – mówi Anetta Stobiecka-Donicz, prezes Fundacji Samsara. Dodaje: Regularne uczestniczenie w terapii pomoże w nauczeniu się adekwatnego oraz skutecznego rozwiązywania problemów psychologicznych i społecznych.

 

Skuteczność programu CANDIS została potwierdzona w badaniach ewaluacyjnych prowadzonych przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie 3 Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

 

Na stronie programu CANDIS, osoby chętne, mogą wykonać test, sprawdzający, czy warto rozważyć udział w terapii: https://candisprogram.pl/strony/test-pum.

 

Więcej informacji o programie oraz fundacji:

 

http://samsara.org.pl
https://candisprogram.pl/

 

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Po pierwszym zachwycie Sewillą nadszedł czas na rozpoczęcie najważniejszego punktu naszego przyjazdu, pra...
Nieodpłatna pomoc prawna i poradnictwa obywatelskie dla mieszkańcóe Dęblina 
W dniach 11-13.10.2021 uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie z klas trzecich techniku...
W ramach współpracy 19 października Miejska Biblioteka Publiczna gościła dzieci z Miejsk...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
Obrazy Na Desce Ręcznie Malowane
Oferuję ręcznie malowane obrazy na desce. Krajobrazy, mandale, ludzie i wiele innych. Różne wzory i rozmiary. Oferuję też t...
Szczegóły ogłoszenia

Cypr tanie mieszkania i wille z widokiem na morze
Cypr jest atrakcyjnym kurortem dla gości, proponujemy mieszkania i wille. Mieszkanie można wynająć lub wykorzystać jako miejsce...
Szczegóły ogłoszenia

Szybkie pożyczki w 24h
Czy potrzebujesz pożyczki? jesteś przedsiębiorcą? jesteś w trudnej sytuacji? sytuacja finansowa? czy potrzebujesz pieniędzy, aby...
Szczegóły ogłoszenia

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną
Wydzierżaw działkę pod FARMĘ fotowoltaiczną i zarabiaj od 10 000 zł rocznie z 1 hektara na wynajmie! Dzierżawa ziemi na korzyst...
Szczegóły ogłoszenia

Konsultant ds. technicznych - praca zdalna
Nasz nowy Partner to sieć sklepów wielobranżowych w całej Europie. Od wielu lat prężnie rozwija się na rynku Polskim. Jest popul...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook