Dzisiaj jest wtorek, 05 marca 2024 r., 65 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Obchody Dnia Kolejarza - Dęblin
Dodał: admin, 28-11-2022 14:59, odsłon: 1114

W dniu 25 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Kolejarza i Pracowników Kolei. Data nawiązuje do wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która jest patronką kolejarzy.

 

W Dęblinie uroczyste obchody święta kolejarzy odbyły się 27 listopada w niedziele. W tym dniu odbyła się uroczysta msza święta w Parafii Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie. Była koncelebrowana przez proboszcza dęblińskiej parafii księdza Andrzeja Kanię i ks. Eugeniusza Zarębińskiego, krajowego duszpasterza kolejarzy.

 

We mszy świętej wzięli udział przedstawiciele władz kolei wraz z pocztami sztandarowymi z Dęblina, Warszawy, Lublina, Kielc czy Skarżyska Kamiennej. Nie zabrakło, również przedstawicieli władz samorządowych Miasta Dęblin oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Dęblina.

Poświęcenie kapliczki przy dworcu PKP

 

Po zakończeniu mszy świętej, przed kościołem na „Wiślanej” uformowała się kolumna piesza, która przeszła na ulicę Dworcową w Dęblinie. To tam właśnie została przeniesiona, odnowiona kapliczka dęblińskich kolejarzy, która niegdyś znajdowała się przy parowozowni na ul. Towarowej w Dęblinie. Odnowiona tabliczka to mały ołtarzyk, z przodu za szybą widnieje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zaś w jej tylnej części widnieje obraz Św. Katarzyny.

 

Na miejscu modlitwę poprowadził duszpasterz kolejarzy ks. Zarębiński oraz poświęcił kapliczkę.


O zabranie głosu została poproszona, również burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka, która w swoich słowach podkreśliła długoletnią tradycję i znaczenie kolejarzy w Dęblinie.

 

- To wyjątkowy dzień, w którym odtwarzamy tradycje dęblińskich kolejarzy. Pamiętamy, że w Dęblinie pracowało ich 3,5 tysiąca. Bardzo cieszę się, że dzisiaj mogliśmy pokazać siłę kolejarzy. Ile razy będziemy przechodzić ulicą Dworcową, to będziemy pamiętać o pięknej historii tej kapliczki – mówiła burmistrz miasta Beata Siedlecka.

 

Całe wydarzenie odbyło się w akompaniamencie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Ryk, pod batutą kapelmistrza Jarosława Mielko.

 

 

 

/Tekst i zdjęcia: Miasto Dęblin / Kamil Krypski/

 

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Polski Cyrk Arena kolejny raz zaprasza na magiczne i kolorowe widowisko dla widzów od lat 2 do 102...
6 marca - AKCJA KRWIODAWSTWA "Twoja krew - darem życia"   godz. 9.00 - 13.00   INTERNAT ZSZ...
Nowy tydzień pobytu minął uczniom na rutynowych czynnościach. Szkolna ekipa już całkiem zadomowiła się w ...
W Dęblinie 28 lutego i 1 marca 2024 r. odbędą się „IX Dęblińskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żo...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
Biesiadowanie z piecem do pizzy (piecem chlebowym).
Piec do pizzy może być zamontowany w salonie lub w pomieszczeniu kuchennym. Jest bardzo dobrze zaizolowany, więc może stać bezpo...
Szczegóły ogłoszenia

Zdrowy piec kaflowy z widokiem ognia.
Prawdziwy piec kaflowy (nowej generacji) z widocznym ogniem nie wysusza-jak kominek-powietrza, nie osłabia odporności, nie alerg...
Szczegóły ogłoszenia

Naprawa przedsionki camping szycie parasole altany pokrycia łodzie cabrio
Naprawiamy przedsionki do przyczep campingowych, Szyjemy oraz naprawiamy parasole piwne , pawilony oraz altanki ogrodowe ...
Szczegóły ogłoszenia

Barmanka i Kucharka Maciejowice
Zatrudnię do pracy osoby na stanowisko barmanki oraz osoby na stanowisko barmanki-kelnerki do lokalu gastronomicznego w Maciejow...
Szczegóły ogłoszenia

Romantyczny wypad we dwoje - relaks dla duszy i ciała w Mazurskim SPA
Mamy propozycję na niezwykłe chwile spędzone z ukochaną osobą, które będą zapamiętane na długo. Pragniemy stworzyć wyjątkowy nas...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook