Dzisiaj jest niedziela, 23 stycznia 2022 r., 23 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Mrówka 1
Jan Cenkiel - od bardzo prymitywnych treningów do Mistrza Świata. Jego osiągnięcia budzą zachwyt
Dodał: admin, 06-12-2021 19:39, odsłon: 933
Fot. Archiwum domowe
Fot. Archiwum domowe

Jan Cenkiel to 72-letni siłacz z Dęblina, który bije rekordy w podnoszeniu ciężarów. Jego osiągnięcia budzą zachwyt i inspirują do działania młodych ludzi. 

 

W niedzielę 21 listopada Jan Cenkiel wygrał Puchar Świata XPC 2021 w Siedlcach. Rywalizację wygrał wyciskając 145 kg. 

 

Niewiele wcześniej, bo w marcu tego samego roku wygrał Mistrzostwa Europy Federacji XPC. Rekord to 147,5 kg! Zawody odbyły się również w Siedlcach. 

 

Rozmawiamy z Janem Cenklem o początkach jego przygody z wyciskaniem ciężarów, kulturystyką i budowaniem formy. 

 

- Deska do prasowania służyła nam jako ławeczka...

 

Zaczęło się około 55 lat wstecz. W latach sześćdziesiątych. Jan Cenkiel miał 16 lat, kiedy zaczął swoją przygodę z siłownią. Kolega pana Janka, Kazimierz Włodarczyk pocztą "pantoflową" dowiedział się, że może kupić dwutygodnik "Sport dla wszystkich", z którego jako młodzi chłopcy czerpali informacje na temat treningu. 

 

W piśmie przede wszystkim propagowano ogólnodostępne formy sportu i rekreacji dla wszystkich Polaków (gimnastyka rekreacyjna, bieganie, pływanie, wycieczki górskie, kajakarstwo, żeglarstwo), a także popularyzowano kulturystykę. 

 

- Ta gazeta wydawana była przez redaktora Stanisława Zakrzewskiego, który dla kulturystyki zrobił bardzo wiele. W piśmie tym były bardzo ogólne podstawy, co na tamte czasy to był ewenement, bo nikt nic nie wiedział na ten temat - wspomina Jan Cenkiel - w tamtym systemie kulturystyka kojarzyła się ludziom z amerykańskim stylem życia, tzw. the American way of life, gdzie zwykłym robotnikom to nie było do szczęścia potrzebne - dodaje

 

 

Siłownia w domu Jana Cenkla /Fot. Dęblin24/ 

 

- Z kolegą Michałem, właściwie to on mnie wprowadził, zaczęliśmy te początki robić - wspomina - pamiętam jak dziś! Deska do prasowania, mini hantelki, najczęściej odlane z betonu. Z deski często spadaliśmy, bo służyła nam jako ławeczka. Była mało stabilna - śmieje się Jan Cenkiel - później drugi, trzeci i czwarty kolega się dołączył, potem jeszcze kolejni. 

 

- Zastanawialiśmy się, gdzie ćwiczyć. W zamyśle mieliśmy szkołę lotniczą. Wtedy to była Oficerska Szkoła Lotnicza. I pamiętam jaki dziś z kolegą Maćkiem Raguszewskim, który był później bardzo dobrym "ciężarowcem" - czołówką Polski - opowiada - zastanawialiśmy się jak się do tej szkoły dostać, żeby podpatrzeć i potrenować. Szkoła była ogrodzona, ale w ogrodzeniu znajdowały się dziury. Wkradaliśmy się przez te dziury, często uciekając przed patrolem - śmieje się pan Janek - no i udało nam się w końcu jakoś tam dostać.

 

 

Fot. Archiwum Jana Cenkla / Wygrany Puchar Świata XPC 2021(21.11)

 

- Tam poznaliśmy cudownego człowieka pułkownika Stanisława Rybickiego, który pomógł nam wyrobić przepustki i już legalnie mogliśmy korzystać ze sprzętu w szkole. Poznaliśmy też następnego kolegę Jasia Cichockiego, który czerpał wiedzę o kulturystyce od wtedy Mistrza Polski Wiesława Chałasa. I już mieliśmy kolejny przykład, żeby zacząć lepiej trenować i oczywiście z większą wiedzą w temacie. 

 

- Po roku treningu, w 1967 roku zgłosiłem się na Ogólnopolskie Zawody Kulturystyczne do Sopotu i jako junior załapałem się do finału. To był mój pierwszy start. 

 

- Po skończeniu szkoły lotniczej miałem troszkę przerwy, a w 1977 roku zdobyłem wicemistrza Polski w typowym body buildingu i trójboju siłowym. Na dzisiejsze czasy było to wręcz nie do pomyślenia, bo mało kto jest w stanie połączyć typową budowę z siłą, ponieważ trening jest całkowicie odmienny na siłę, a inny na budowę ciała. 

 

Pan Jan wyjaśnia, że typowa kulturystyka tzw. body building jest dużo bardziej trudny. Trzeba mądrze trenować, dawać czas na regenerację mięśni, bardzo inteligentnie się odżywiać. W czasach, kiedy pan Jan był początkującym kulturystą, ciężko trenował. Obecnie w przypadku "siłówki" pan Jan ćwiczy trzy - cztery razy w tygodniu, robi długie przerwy, daje większe obciążenia. 

 

 

Zdobyte medale /Fot. Dęblin24/

 

- Później w Spodku Katowice na ogólnopolskich zawodach zdobyłem pierwsze miejsce. Miałem znów przerwę, bo całą uwagę skupiłem na pracy zawodowej. Byłem pilotem na Lotnisku w Dęblinie. Tej przerwy było 25 lat. 

 

- Wróciłem ponownie do treningu w wieku 66 lat. Pamięć mięśniowa została, człowiek wchodzi na obroty dużo szybciej, niż ktoś kto zaczyna od początku. Przez te 25 lat nieświadomie zregenerowałem mój organizm. Dosyć szybko zacząłem dochodzić do formy. Wiedziałem jedno, że nie stać mnie będzie na typową kulturystykę, gdzie w latach młodości ciężko pracowaliśmy nad ciałem. Dogadałem się z chłopakami, że mogę porobić siłówki. 

 

- Siłówka zaczęła mi dobrze iść, czyli klasyczne wyciskanie sztangi na leżąco z zatrzymaniem tzw. RAW. W mojej siłówce wiekowej startowałem ostatnie dwa lata. Pierwszy start zrobiłem w Siedlcach. Pojechałem z Norbertem Trajerem, Piotrkiem Marzyszem i Damianem Konarskim. Tam usłyszałem: podchodzi pan do pierwszego rekordu Europy... chyba ze trzy rekordy Europy pod rząd, w mojej grupie wiekowej (over 70), w wadze od 90 do 100 kg i okazało się, że wygrałem na luzie. 

 

 

- Te wszystkie zawody zaczęły mi niesamowicie pasować. Wygrałem Puchar Świata, dwa razy Mistrzostwo Świata (jedna federacja jest GPC, druga XPC). W jednej i w drugiej mam rekordy Europy. W Pabianicach ostatnio zdobyłem Mistrza Świata, a przedtem wicemistrza Świata Służb Mundurowych w kategorii open. Najlepsze imprezy są właśnie w Pabianicach i Siedlcach już od wielu lat. W Pabianicach startowali ludzie z trzydziestu krajów. 

 

- Z Norbertem Trajerem i Arkadiuszem Polakiem przygotowywałem się na Puchar Świata do Siedlec. Przygotowywałem się w Avangardzie w Dęblinie i u Leszka Grzyba w SFC na Lotnisku. No i udało się

 

W niedzielę 21 listopada Jan Cenkiel wygrał Puchar Świata XPC 2021. Rywalizację wygrał wyciskając 145 kg. 

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Wraz z kinem Sybilla w Puławach przygotowaliśmy dla Was jedno pojedyncze zaproszenie na dowolny seans&nbs...
Już 24 lutego do Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka zawita zespół Old Breakout z w...
Przed nami jubileuszowy, 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po rocznej przerwie spowodowane...
Niepowtarzalna okazaja zobaczyć Twierdzę Dęblin od wewnątrz z przewodnikiem.   19 lutego o godz. 9...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
Ferie w domu na Mazurach jak w górach!
Mazury to atrakcyjne miejsce wypoczynku przez cały rok, zwłaszcza gdy wybierze się tak wyposażone domy jak nasze. Zima zaś p...
Szczegóły ogłoszenia

Zarabiaj z nami w BetterStyle
W BetterStyle otrzymujesz korzyści już od pierwszego zamówienia. Możesz po prostu taniej kupować produkty dla siebie, łatwo za...
Szczegóły ogłoszenia

Skup Vw Sharan Seat Alhambra Tylko 2.0 Benzyna Gotówka
PILNIE KUPIĘ WYMIENIONE AUTA W KAŻDYM STANIE : VW SHARAN ,SEAT ALHAMBRA 2.0 BENZYNA NISSAN ALMERA N15SEDAN ,HATCHBACK 5 ...
Szczegóły ogłoszenia

Kup tabletki cyjankowe, proszek i płyn online, nie wymaga licencji!
E-MAIL:chemicalcity9@gmail.com Wiarygodni producenci i dostawcy cyjanku potasu, sprzedajemy 99,8% czystego KCN (cyjanku potasu) ...
Szczegóły ogłoszenia

Zestaw mebli ogrodowych z technorattanu - Tokio - wysoka jakość, nowoczesny wzór
Zestaw mebli ogrodowych z technorattanu - Tokio - wysoka jakość, nowoczesny wzór Zapraszamy do kierowania zapytań ofertowyc...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook