W Dęblinie 1 sierpnia 2025 r. odbyły się „IV Dęblińskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego”. W godzinie „W” (17.00) mieszkańcy Dęblina, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i stowarzyszeń, harcerki i harcerze ZHP, w postawie zasadniczej przed Pomnikiem Niepodległości wysłuchali sygnału syreny alarmowej. W ten sposób po raz czwarty oddano w naszym mieście hołd Powstańcom Warszawskim.
Należy przypomnieć, że wśród uczestników Powstania Warszawskiego byli także mieszkańcy gminy Irena (obecnie Dęblin). Kapral podchorąży 15 Pułku Piechoty „Wilków” Andrzej Haase ps. „Głaz” – żołnierz AK Pułku „Baszta”, kompania B 1, późniejszy doktor farmacji, Honorowy Obywatel Miasta Dęblin (odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim, Warszawskim Krzyżem Powstańczym) oraz starszy strzelec Tadeusz Haase ps. „Budrys” – młodszy brat Andrzeja Haase, który został rozstrzelany na ul. Dworkowej, po wyjściu z kanałów.
Następnie Burmistrz Dęblina w swoim wystąpieniu podkreślił m.in. znaczenie Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego dla krzewienia patriotyzmu i kultywowania tradycji narodowych. Po czym w imieniu mieszkańców Dęblina i władz samorządowych przed pomnikiem złożono wiązankę. Z kolei o godz. 18.00 w kościele pw. Świętego Piusa V Papieża odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji poległych, zmarłych i żyjących Powstańców Warszawskich oraz członków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Ligi Morskiej i Rzecznej zgrupowania „Szczupak” – uczestników tego heroicznego zrywu Polaków. Po nabożeństwie w miejscach pamięci narodowej Dęblina zostały zapalone „ZNICZE PAMIĘCI”, które zapłonęły przed epitafium 15 Pułku Piechoty „Wilków” AK – kościół pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie, Pomnikiem Niepodległości – południowa pierzeja Rynku, zbiorową mogiłą żołnierzy zgrupowania 15 Pułku Piechoty „Wilków” AK – cmentarz parafialny (DK48), pomnikiem ku czci poległych i pomordowanych w latach 1939-1945 – cmentarz komunalny.
Wydarzenie odbyły się w ramach obchodów 155-lecia gminy Irena i 110. rocznicy przywrócenia nazwy Dęblin w gminie Irena
Organizatorem uroczystości był Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie, Urząd Miasta Dęblin, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Puławach, Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej, Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II, Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Ziemi Lubelskiej.
/Tekst: Krzysztof Karbowski/
Skontaktuj się z autorem tekstu: admin |
