Dzisiaj jest piątek, 07 października 2022 r., 280 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Inauguracyjny Koncert VIII - go Międzynarodowego Spotkania z Muzyką Organową w Dęblinie
Dodał: admin, 05-07-2022 11:15, odsłon: 345
Fot. Aneta Piwońska
Fot. Aneta Piwońska

Dnia 3 lipca 2022 roku o godzinie 18:00 odbył się koncert inauguracyjny VIII – go Międzynarodowego Spotkania z Muzyką Organową w Dęblinie.

 

Kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Piusa V Papieża po mszy o godzinie 17:00 jak co roku zamienił się w świątynię wirtuozji muzyki organowej.

Uroczystego otwarcia VIII edycji spotkania z muzyką organową dokonała Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka oraz w imieniu Towarzystwa Przyjaciół Dęblina Aneta Piwońska.

 

Prowadzącym/konferansjerem VIII spotkanie był Artur Kułak – parafialny organista. 

 

Po uroczystym otwarciu mogliśmy przejść do meritum sprawy i wsłuchać się w koncert Renate Stivirina dr sztuki muzycznej, która studiowała w Akademii Muzycznejim. J. Vītolsa w Rydze w klasie kompozycji Artura Maskata oraz w klasie fortepianu Rafi Haradżanjana i Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy oraz kompozycji prof. Józefa Rychlika). Zgłębiała również tajniki muzyki komputerowej w klasach Magdaleny Długosz, Krzysztofa Knittla oraz Mateusza Bienia, a także studiowała muzykę filmową, komputerową i twórczość audiowizualną w Łódzkiej Szkole Filmowej oraz Akademii Muzycznej im. G. I K. Bacewiczów w Łodzi. Uczestniczyła w licznych kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez m.in. Tona Koopmana, LudgeraLohmana, Gerharda Gnanna, Pietera van Dijka, Wolfganga Zerera, Martina Schmedinga, Hansa Jürgena Kaisera, Juliana Gembalskiego, Karola Mossakowskiego.

 

Jako organistka koncertowała na Łotwie, Litwie, w Polsce, w Niemczech i w Holandii Jest laureatką nagród i wyróżnień w konkursach kompozytorskich (Łotwa, Włochy), fortepianowych (Łotwa, Estonia, Rosja) oraz organowych (Włochy, Polska). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009-2014) oraz fundacji Vilis i Marty Vītols na Łotwie (2005-2009). Jej utwory wydawane są przez wydawnictwo łotewskie Musica Baltica oraz wykonane i nagrywane na płyty CD w Europie, Kanadzie, Ugandzie, Australii.

 

W tym dniu odbył się drugi koncert z serii VIII - ych Międzynarodowych Spotkań z Muzyka Organową w Dęblinie. Tym razem przed publicznością wystąpił Archidiecezjalny chór Chłopięco Męski. 

 

„Pueri Cantores Lublinenses” został powołany dekretem 23 maja 2015 roku w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego przez Abp Stanisława Budzika Metropolitę Lubelskiego. Chór ma swoją siedzibę przy Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji w Lublinie (Parafia MB Różańcowej). Założyciele, dyrygentem i dyrektorem chóru jest ks. Attila Honti.

 

Podstawowym zadaniem chóru jest wykonywanie śpiewów podczas uroczystych liturgii w Archidiecezji, nawiązując przez to do wielowiekowej tradycji kościelnej śpiewu chórów chłopięcych w Kościołach Katedralnych i Bazylikach. 21 kwietnia 2016 r. Metropolita Lubelski mając na względzie rozwój i dobro duchowe chóru Archidiecezjalnego, powołał dekretem publiczne stowarzyszenie wiernych Archidiecezjalny Chór Chłopięco-męski Pueri Cantores Lublinenses.

 

W 2019 roku podczas Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu chórów w Szekesfehervar na Węgrzech chór zdobył złoty dyplom zaś od Prezydenta miasta Lublina Medal 450-lecia Unii Lubelskiej. Chór posiada liczne nagrania audio oraz video zarówno dla rozgłośni radiowych takich jak Bartók Radio w Budapeszcie jak i TVP.

 

Artyści po koncertach zostali nagrodzeni długimi owacjami na stojąco przez zgromadzonych słuchaczy jak również otrzymali od przedstawicieli władz samorządowych miasta i członków Towarzystwa Przyjaciół Dęblina gratulacje, podziękowania i bukiety kwiatów.

 

Zapraszamy do obejrzenia foto galerii i uczestnictwa w następnych koncertach, które odbędą się w dniach 10/17/24 i 31 lipca br. o godzinie 18:00 (po mszy wieczorowej o godz. 17:00) w Kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie. 

 

 

Tekst: Kamil Krypski 

Zdjęcia: Aneta Piwońska

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Artur Misiak
2 października 2022 r. grupa 24 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie pod opie...
Ciekawe jaki zawód wykonywałeś w młodości. Byłeś Lekarzem? Ślusarzem? A może Budowlańcem? Na pewno...
W dniu 30 września 2022r. w Starostwie Powiatowym w Rykach odbył się II etap Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu P...
Źródło: Miasto Dęblin
Przedsiębiorco, nie masz umowy na odbiór odpadów komunalnych? Zawrzyj umowę czym prędzej. ...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
GARAŻE BLASZANE, bramy garażowe, hale, magazyny, kojce dla psów!
GARAŻE BLASZANE, bramy garażowe, hale, magazyny, kojce dla psów! -sporządzamy garaże na wymiar, -podchodzimy indywidualnie do ...
Szczegóły ogłoszenia

Asystent projektanta - AutoCAD z orzeczeniem praca zdalna
Projektowanie CAD to Twoje hobby? Nie masz doświadczenia zawodowego ale chcesz je zdobyć? W takim razie szukamy właśnie Ciebie! ...
Szczegóły ogłoszenia

Pożyczka gotówkowa
Cześć, jestem Pamela Rosa Flores, legalny i niezawodny pożyczkodawca. Udzielam pożyczki na jasnych i zrozumiałych warunkach z op...
Szczegóły ogłoszenia

Piec kuchenny-tradycja, prestiż i nowoczesność.
Piec kuchenny nowej generacji jest idealny do domu z rekuperacją. Gdy ma wymienniki wodne, ogrzeje do 150 m2. Współpracuje z pom...
Szczegóły ogłoszenia

Ciepłe kominki-przyjazne, zdrowe, wygodne i ekonomiczne.
Wykonujemy przyjemnie ciepłe kominki nowej generacji, wypromieniowujące ciepło, do których można przytulić się. Mogą być kaflowe...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook