Dzisiaj jest wtorek, 16 lipca 2024 r., 198 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Powodzie po ulewach. Mieszkańcom zalewa piwnice
Dodał: EdytaD, 18-05-2016 14:38, odsłon: 2928

Po ostatnich majowych ulewach mieszkańcy Ryk narzekają na zalane piwnice i podmokłe mury domów. Na podwórku pani Moniki Piotrowskiej powstał dosłownie rwący potok. Czy przyczyną zalanych podwórek może być nielegalne podłączenie do kanalizacji sanitarnej? 

 

 

W ubiegłą środę, po intensywnych opadach deszczu na podwórku pani Moniki Piotrowskiej, mieszkanki Ryk wylała studzienka, podwórko zostało zalane i dodatkowo woda dostała się do piwnicy. Teraz to jedno wielkie bajoro.

 

- PGKiM już nie pracował, a ponieważ działo się to po 15.00 zadzwoniłam do pana, który w tym dniu pełnił dyżur. Zgłoszenie zostało przyjęte. W czwartek zgłosiłam jeszcze raz i usłyszałam, że ktoś się pojawi - mówi pani Monika, mieszkanka Ryk - przyjechali koło 14.00 i jedynie co zrobili to przepchali studzienkę na podwórku, a cały brud z ulicy i tak spływał do mnie na podwórko - dodaje Piotrowska. 

 

Pani Monika poprosiła też o sprawdzenie zaworu zwrotnego, bo jej zdaniem został on uszkodzony. 

 

Tak wygląda podwórko pani Moniki Piotrowskiej. Po ostatnich ulewach woda nie ma gdzie odpływać. 

 

Panowie pojawili się ponownie w piątek, po raz kolejny przepchali studzienkę na działce i dodatkowo na ulicy. Odnośnie zaworu, jak twierdzi pani Monika usłyszała od pracowników PGMiK - zawór albo będzie działał, albo nie! 

 

W sobotę po kolejnych opadach deszczu sytuacja na podwórku pani Moniki powtórzyła się, jak twierdzi - z pięciokrotną siłą! 

 

Po ponownej prośbie o pomoc u jednego z pracowników PGMiK usłyszała, że nie powinna się budować w tym miejscu. 

 

- W tej chwili podejrzewam, że głównym problemem jest fakt, że ludzie mają rynny podłączone do kanalizacji nie burzowej, tylko ściekowej - mówi Monika Piotrowska - pomoc uzyskałam od strażaków, którzy przekopali ogródek, żeby woda nie szła na dom. I co z tego? wszystko zostało zniszczone przez wodę - żali się pani Monika - Gdyby pracownicy PGKiM zjawili się zaraz po moim zgłoszeniu, tyle wody nie poszłoby na dom. Na ten moment ja się boję każdego deszczu - dodaje. 

 

Ściany domu pani Piotrowskiej są nasiąknięte wodą i na ten momen nie ma możliwości na ich osuszenie. Fundamenty są całkowicie mokre. 

 

Rwący potok przepłynął po podwórku Moniki Piotrowskiej

 

Według Piotrowskiej nie ma możliwości na porozumienie się z sąsiadami, którzy mają deszczówki podłączone do kanalizacji. Każdy z nich ma swoją teorię na ten temat. Niektórzy twierdzą, że nie jest to zabronione, ale być tak nie powinno, a zdaniem innych jest to legalne. 

 

Z naszych informacji wynika, że dom pani Piotrowskiej to nie jest jedyny zalany dom na tej ulicy. U sąsiadów z boku również zalane są piwnice. 

 

Włodzimierz Jankowski, sołtys obiecał pomóc pani Monice. Nie odwrócił się od niej również prezes PGKiM Tomasz Pośpiech. Powiedział, że zajmie się sprawą i wyciągnie konsekwencje co do osób odpowiedzialnych za sprawdzenie zaworu ulicznego.  

 

Pani Monika Piotrowska podwórko ma nadal zalane, zawór nie został zmieniony, ale z informacji, które posiadamy zawór został zamówiony. 

 

Według art. 9 ust. 1 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Dz. U. z 2015 r. poz. 139 opady atmosferyczne, potocznie zwane deszczówką, nie mogą byd odprowadzane do kanalizacji sanitarnej, gdyż jej wyłącznym przeznaczeniem jest transport ścieków bytowych do oczyszczalni. 

 

Pomimo, iż ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków wyraźnie zabrania wprowadzania wód opadowych, jak i wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej, pod groźbą kar finansowych (do 10 tyś. zł – art. 28 ust 4a ustawy), na terenie wielu nieruchomości ten proceder nadal jest powszechny.

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: EdytaD
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
W Dęblinie 12 lipca 2024 r. (piątek), odbędą się „III Dęblińskie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Ws...
13 lipca w godzinach 10:00-16:00 odbędzie się Piknik Strzelecki organizowany przez strzelnicę S. H. Secur...
Fot. ZSO/Facebook
9 lipca - to dzień wyczekiwany przez tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych z&nbs...
W imieniu pozytywnie nakręconej ekipy pasjonatów motoryzacyjnych z całej Polski, mamy zaszczyt zap...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
Profesjonalne Usługi Konserwacji Dachów
Mycie, czyszczenie, malowanie i impregnacja dachów. Obsługujemy domy jednorodzinne, obiekty sakralne, szkoły, hale i domki letni...
Szczegóły ogłoszenia

BARMANKA; KUCHARKA; POMOC KUCHENNA
Zatrudnimy osoby do lokalu gastronomicznego w Maciejowicach, praca na pełny etat oraz do pracy dorywczej. Osoby z doświadczeniem...
Szczegóły ogłoszenia

Syndyk sprzeda nieruchomość
Syndyk Marka Zapały osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej , ogłasza sprzedaż z wolnej ręki: - udział 1/2 ...
Szczegóły ogłoszenia

Instalacje SIECI KOMPUTEROWYCH
Jesteśmy wykonawcą teletechniki, instalacji teleinformatycznych i elektrycznych w OBIEKTACH PRZEMYSŁOWYCH, HALACH MAGAZYNOWYCH...
Szczegóły ogłoszenia

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm
Zapraszamy do zakupu naszego całorocznego domku letniskowego, który można łatwo złożyć samodzielnie dzięki prostym instrukcjom o...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook