Bitwa Warszawska potocznie nazywana „Cudem nad Wisłą”, odbyła się w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku pomiędzy wojskami sowieckimi frontu zachodniego, a armiami Wojska Polskiego zgrupowanymi nad Wisłą.
Odziały Wojska Polskiego odepchnęły i pokonały Armie Czerwoną. Zwycięstwo to pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczpospolitej oraz zatrzymać radziecką ofensywę na Europę Zachodnią.
Od lipca w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Dęblinie można skorzystać z terapii falą uderzeniową. Jak informuje przychodnia, urządzenie do terapii falą uderzeniową pozwala na efektywne leczenie chronicznego bólu układu mięśniowo-szkieletowego.
- Terapia pozawala na leczenie bólu związanego z przewlekłymi stanami zapalnymi i zwyrodnieniami ścięgien, torebek stawowych, wiązadeł oraz mięśni i kości. Fala uderzeniowa z powodzeniem stosowana jest także w medycynie estetycznej – mówi Urszula Pielacka-Chodoła, dyrektor SPZOZ w Dęblinie. – Warto podkreślić, że proponowane przez nas zabiegi wykonywane są na nowym, nowoczesnym i skutecznym sprzęcie firmy Astar. Przeprowadzane są przez wykwalifikowanych rehabilitantów naszej Poradni Rehabilitacyjnej – zapewnia dyrektor.
Obchody Święta Wojska Polskiego odbędą się 15 sierpnia i rozpoczną się o godz. 12:00 uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie.
W dniach od 10 do 31 lipca odbył się plener malarski zorganizowany przez Miejski Dom Kultury dla mieszkańców Dęblina.
To już kolejny raz, kiedy Miejski Dom Kultury zorganizował profesjonalne warsztaty ikonopisania.
Dzięki tym działaniom zawiązała się w Dęblinie spora grupa pasjonatów tego „malarstwa” i choć nie jest to tanie hobby, to z każdym rokiem przybywają nowi zainteresowani.
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda zaprosił Burmistrz Miasta Dęblin Beatę Siedlecką i Przewodniczącego Rady Miasta Dęblin Macieja Krygrowskiego na uroczystość wręczenia okolicznościowych tablic Miejsc Pamięci Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Uroczystość odbyła się 30 lipca br. w Belwederze. Zorganizowana została z okazji tegorocznych obchodów Stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
W dniu 26 lipca odbył się czwarty i zarazem ostatni koncert VI Międzynarodowego Spotkania z Muzyką Organową w Dęblinie. Podczas ostatniego koncertu VI serii spotkań mogliśmy wysłuchać wspaniałego duetu. Na dęblińskich organach zaprezentował się młody, lecz bardzo zdolny Paweł Głowiński, któremu towarzyszył śpiewak operowy z głosem barytonu Tomasz Mazur.
W programie pojawiły się utwory min. Johann Sebastiana Bacha, czy Josepha Rheinbergera. Na zakończenie mogliśmy wysłuchać improwizacji Pawła Głowińskiego w tematyce pieśni „Gwiazda śliczna, wspaniała” i „Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój”. Ten pierwszy utwór wybrała Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka, zaś drugi Koordynator przygotowania artystów i instrumentu, organista parafii Artur Kułak.
Z dniem 20 lipca otworzony został Punkt Pobrań w na os. Lotnisko w Dęblinie.
Punkt Pobrań mieści się w Filii Przychodni na os. Lotnisko przy ul. Kowalskiego 302/27L.
Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku od 7.00 do 9.00
tel. (81) 865 04 17
W dniu 7 lipca br. odbyła się XXXII Sesja Rady Miasta Dęblin. Ta sesja jest jedną z ważniejszych w roku, ponieważ podczas jej trwania radni przyjmują raport o stanie gminy.
Odczytywane są sprawozdania finansowe oraz wykonawcze wszystkich wydziałów Urzędu Miasta Dęblin.
Podczas tej sesji radni udzielają lub nie wotum zaufania dla burmistrza oraz głosują nad udzieleniem burmistrzowi absolutorium za wykonanie budżetu za 2019 r.