17 listopada 2022 roku w "Piątce" odbyła się niezwykle ważna uroczystość – ślubowanie i pasowanie na ucznia.
W tym dniu dzieci z klasy 1a oficjalnie zostały przyjęte do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. gen. Wł. Sikorskiego.
W obecności dyrekcji, nauczycieli oraz swoich najbliższych pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i aktorskie i w ten sposób udowodnili, że zasługują na miano uczniów szkoły.
W dniu 25 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Kolejarza i Pracowników Kolei. Data nawiązuje do wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która jest patronką kolejarzy.
W Dęblinie uroczyste obchody święta kolejarzy odbyły się 27 listopada w niedziele. W tym dniu odbyła się uroczysta msza święta w Parafii Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie. Była koncelebrowana przez proboszcza dęblińskiej parafii księdza Andrzeja Kanię i ks. Eugeniusza Zarębińskiego, krajowego duszpasterza kolejarzy.
We mszy świętej wzięli udział przedstawiciele władz kolei wraz z pocztami sztandarowymi z Dęblina, Warszawy, Lublina, Kielc czy Skarżyska Kamiennej. Nie zabrakło, również przedstawicieli władz samorządowych Miasta Dęblin oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Dęblina.
„To jest miłość od pierwszego wejrzenia”-tak o Sewilli mówili uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie odbywający praktyki zagraniczne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej podczas spaceru z panią koordynator Izabelą Kołodziej. Nic w tym dziwnego.
Trudno się oprzeć urokowi tak pięknego i klimatycznego miasta.Każde z wielu odwiedzonych miejsc było urzekające i wyjątkowe.
18 listopada w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się wojewódzka Gala podsumowująca największy w Polsce plebiscyt medyczny Hipokrates 2022 organizowany przez Kurier Lubelski. Plebiscyt prowadzony był pod patronatem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
W dniu 17 listopada łącznie 27 uczniów z klas maturalnych i klas trzecich Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dęblinie uczestniczyło w Pielgrzymce na Jasną Górę do Częstochowy.
Ich przewodnikami były: Urszula Kowalska oraz Małgorzata Radomska.
Dnia 24 listopada do MBP Filii Wiślana w zimowej scenerii przybyli uczniowie klasy pierwszej ze SP Nr5 pod opieką Pani Katarzyny Jaśkowskiej.
Pretekstem do odwiedzenia biblioteki było święto obchodzone pod nazwą: Dzień Pluszowego Misia. Przybyli uczniowie rozpoczęli wizytę od zapoznania się z pracą, funkcjonowaniem i zasadami korzystania z biblioteki publicznej. Obejrzeli prezentację: ”Jak powstaje książka”, a następnie sami ułożyli we właściwej kolejności z rozsypanych kartoników z wyrazami drogę powstawania książki.
W związku z dużą ilością zapytań na temat oświetlenia ulicznego w mieście Dęblin, przedstawiamy państwu poniżej zasady jego działania:
Sterowniki (zegary) posiadają możliwość zdalnej komunikacji (programowania), poprzez wykorzystanie modułu Bluetooth.
W związku z powyższym przeprogramowanie sterownika wymaga jedynie zbliżenia się do szafki, natomiast nie wymaga fizycznego podłączenia się do sterownika przy użyciu jakichkolwiek przewodów, czy chociażby otwierania szafki ( w mieście Dęblin mamy ponad 70 szafek).
W dniu 22 listopada Ministerstwo Finansów odznaczyło osoby, które wnoszą szczególny wkład i przyczyniają się do rozwoju polskich finansów publicznych.
W gronie osób wyróżnionych znalazła się Burmistrz Miasta Dęblin – Beata Siedlecka, która z rąk Minister Finansów Pani Magdaleny Rzeczkowskiej, z wyrazami najwyższego uznania odebrała odznakę honorową za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Warto nadmienić, że włodarz naszego miasta była jedynym w kraju burmistrzem, który otrzymał taką nagrodę w tegorocznej edycji.
W ceremonii wręczenia odznaczeń wziął udział także szef KAS Bartosz Zbaraszczuk oraz dyrektor generalna MF Katarzyna Szweda.
Kolejne otwarte biegi „Aktywni jesienią” promujące aktywny styl życia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych odbyły się w Stężycy na „Wyspie Wisła”.
Dystans 800 metrów najszybciej pokonały uczennice ZSZ nr 2 w Dęblinie oraz Magdalena Raczyńska – uczennica klasy 3 TK w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 Dęblin.
Wśród mężczyzn trasę 1500 metrów najszybciej pokonał reprezentant Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie - Miłosz Sitkiewicz, drugi był Artur Olek. Najniższy stopień podium zajął Kacper Mikusek – ZSZ nr 1 Dęblin.
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.
W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał jednak w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.
W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę, … i Udało się!