Już drugi tydzień grupa 24 uczniów kształcących się w zawodach technik elektryk i technik informatyk z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie zdobywa doświadczenie u pracodawców w Hiszpanii, w ramach realizacji projektu: „ZAWODOWCY Z DĘBLINA NA EUROPEJSKIM RYNKU PRACY - EDYCJA 2” o numerze 2020-1-PL01-KA102-079719; Program Erasmus+, Akcja kluczowa - Mobilność edukacyjna; Typ akcji: Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego.
Uczniowie nabywają nowe doświadczenia i kształcą zdobyte podczas nauki w szkole umiejętności zawodowe w wielu hotelach w mieście oraz firmie Euromind.
Grupa uczniów (informatyków i elektryków) z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 wraz ze swoimi opiekunami, już ponad tydzień realizuje program Erasmus + w Hiszpanii.
Każdy dzień to zdobywanie nowych umiejętności w miejscach praktyk, a po południu lunch i wyprawa w nieznane… Zwiedziliśmy największą katedrę na świecie - Katedrę Najświętszej Marii Panny w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla). To tutaj pochowany jest odkrywca Ameryki Krzysztof Kolumb. Przepiękne wnętrze katedry zrobiło na nas ogromne wrażenie!
Weszliśmy na przepiękną dzwonnicę - la Giralda, pozostałość po XII wiecznym meczecie, skąd roztacza się widok na panoramę miasta oraz na urokliwe patio i dziedziniec drzewek pomarańczowych. Utrwaliliśmy piękno tego miejsca pamiątkowym zdjęciem całej grupy.
Po pierwszym zachwycie Sewillą nadszedł czas na rozpoczęcie najważniejszego punktu naszego przyjazdu, praktyk zawodowych.
Elektrycy pokazują swoje umiejętności w licznych hotelach w mieście np. Hotel Catalonia Hispalis, Halo Sewilla-Radepa, Santa Justa Catalonia, Catalonia Giralda, zaś informatycy w biurze firmy Euromind. Poznaliśmy naszych opiekunów.
Było trochę niepokoju, jak sobie poradzimy? jak to będzie? co nas czeka? Okazało się jednak, że było bardzo dobrze. Kolejna korzyść to szlifowanie języka, i znowu okazuje się, że nasz angielski nie zawsze wystarcza…nie wszyscy go tutaj znają. Zastosowanie ma translator, uczymy się tak hiszpańskiego…
W dniach 11-13.10.2021 uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie z klas trzecich technikum o specjalnościach mechanik lotniczy i budownictwo kolejowe pod opieką Anny Strumnik i Andrzeja Teodorowicza zwiedzali Bydgoszcz i Toruń oraz znajdujące się w pobliżu zakłady pracy.
Przyszli technicy, którzy w tym roku szkolnym zdają pierwsze egzaminy zawodowe mieli okazję zapoznać się z profilem produkcji i organizacją pracy w Wojskowych Zakładach nr 2 w Bydgoszczy oraz w fabryce Plastwil Ujście produkującej elementy mocujące szyny do podkładów.
W ramach współpracy 19 października Miejska Biblioteka Publiczna gościła dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Dęblinie.
Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką i książkami.
Kilkoro z nich było już wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta w tak magicznym miejscu pełnym książek.
W sobotę 16 października 2021 r. grupa 24 wspaniałych, młodych chłopców reprezentujących Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie wyruszyła z lotniska Kraków - Balice do słonecznej Sewilli na miesięczne praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus+.
Sobotę uczniowie spędzili w podróży, długiej, ale spokojnej.
Wieczorem przywitała ich inna rzeczywistość. Zakwaterowali się w centrum miasta w Hostelu Inturjoven i od razu nawiązali nowe znajomości.
W środę 29 września w jesienny poranek Miejską Bibliotekę Publiczną w Dęblinie odwiedziła grupa przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola Specjalnego nr 5 "Iskierka" wraz z wychowawczyniami.
Była to ich pierwsza wspólna wyprawa do biblioteki.
W poniedziałek 6 września ZSZ nr 2 w Dęblinie po raz trzeci dołączyła do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie pod patronatem honorowym pary prezydenckiej.
W ramach akcji, zorganizowanej przez bibliotekę szkolną i samorząd uczniowski, uczniowie wzięli udział w maratonie czytelniczym na świeżym powietrzu, czytając „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej - tragifarsę, łączącą elementy komedii oraz tragedii.
Utwór swoją prapremierę miał w 1906 r. w Krakowie.
Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie zorganizowała dla dzieci spędzających tegoroczne wakacje w mieście różnorodne formy zajęć.
Celem akcji było uatrakcyjnienie czasu wolnego dzieciom i młodzieży, rozwijanie sprawności manualnych, wyobraźni twórczej, nauczenie czerpania przyjemności z zabaw ruchowych oraz zdobywania nowych doświadczeń.
Dębliński zespół pałacowo-parkowy posiada odległą i złożoną historię. W aspekcie stosunków własnościowych, jak też zagospodarowania przestrzennego wynika, że już pod koniec XVI wieku w miejscu obecnego pałacu istniała siedziba dziedzica rozległych dóbr dęblińskich.
Najstarszym jednak potwierdzonym w dokumentach był dopiero nieznany z wyglądu rokokowy pałac zbudowany przed 1747 rokiem prawdopodobnie według projektu Pawła Antoniego Fontany.
Klasycystyczna forma pałacu to rezultat gruntownej przebudowy w końcu lat siedemdziesiątych XVIII wieku, której autorem był Dominik Merlini. Pałac ponadto otoczony został parkiem w stylu francuskim założonym w 1779 roku przez Jana Chrystiana Schucha.