W dniu 6 grudnia 2013 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Warsztaty Terapii Zajęciowej zorganizowały Dzień Otwartych Drzwi w swojej placówce.
Tradycją tego święta stał się koncert podopiecznych i pracowników Warsztatów. Tegoroczny koncert „W kinie w Dęblinie” poświęcony był piosenkom filmowym.
Według WHO czyli Światowej Organizacji Zdrowia waga tornistra nie powinna przekroczyć 15 % wagi ciała dziecka. Tymczasem nasi uczniowie noszą na plecach ciężary nawet po 8 kilogramów.
Ponieważ nie we wszystkich szkołach jest możliwość pozostawienia podręczników i przyborów szkolnych, sanepid zapowiada kolejne kontrole. Po ostatnim ważeniu plecaków w 2009 roku nic się nie zmieniło. Na obietnicach ze strony resortu edukacji, że kręgosłupy dzieci nie będą nadwyrężane zakończyła się dyskusja i problem wciąż nie został rozwiązany.
E-podręczniki mają być gotowe dopiero za dwa lata, a wybór wybrania e-podręcznika czy w wersji papierowej będzie należał do nauczyciela.
Ortopedzi przestrzegają: ciężki plecak równa się ciężkie wady postawy, czyli boczne skrzywienia kręgosłupa oraz zmiany w stawach kolanowych i skokowych, które mogą się pogłebiać.
Ministerstwo Edukacji Narodowej nakazał w tym roku nauczycielom najmłodszych klas stworzyć miejsce do przechowywania podręczników i pomocy szkolnych, a w kolejnych latach będzie obejmował taki obowiązek w starszych klasach.
Witaj szkoło 2013! Niemalże wszystkie szkoły powiatu ryckiego przywitały nowy rok szkolny 2013 na dziedzińcu lub boisku szkolnym. Te pozostałe rok szkolny przywitały w salach gimnastycznych w obawie przed deszczem.
Tradycyjnie rok szkolny rozpoczął się od przemówień dyrektorów. Najbliższe miesiące to czas najbardziej wytężony dla uczniów nauką i przygotowaniami do sprawdzianów oraz egzaminów, a kolejne wakacje dopiero za 10 miesięcy.
W powiecie ryckim nowy rok szkolny przywitało ponad 4,5 tysiaca uczniów.
A my z aparatem gościliśmy w Zespole Szkół Zawodowych nr 2, Zespole Szkół Ogólnokształcących, Szkole Podstawowej nr 2 - w Dęblinie oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1, I Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół zawodowych nr 2 - w Rykach.
Po dwumiesięcznej przerwie, opaleni, z uśmiechami na twarzy uczniowie powrócili do swoich szkół wypoczęci i gotowi do dalszej walki, która rozpoczyna się zawsze pierwszego września.
Czas wracać do szkolnych ławek, podążać tajemniczymi ścieżkami wiedzy, czas zadbać by wszyscy dotarli do celu!
Dla ponad 4,5 miliona polskich dzieci zabrzmiał dziś pierwszy dzwonek po przerwie wakacyjnej. Dęblińska i Rycka Inauguracja Roku Szkolnego w niektórych szkołach rozpoczeła się już od godziny 9:00 a w niektórych od 10.00.
Jak napisała minister edukacji Krystyna Szumilas w specjalnym liście do uczniów, nauczycieli i rodziców - "Rok szkolny 2013/2014 będzie rokiem szkoły w ruchu"
"Ucząc się i pracując nie zapominajcie o tym, jak ważnym dla sukcesów w nauce jest ruch. Aktywność fizyczna sprzyja koncentracji i zapamiętywaniu, wpływa na stan zdrowia i samopoczucie. Wykorzystujcie możliwości, jakie daje Wam szkoła, samorząd, kluby sportowe i turystyczne. Oprócz regularnego uczestnictwa w obowiązkowych lekcjach wychowania fizycznego bawcie się i rywalizujcie w zawodach i grach sportowych, spacerujcie, pływajcie i jeździjcie na rowerze" - napisała w liście Krystyna Szumilas
W połowie lipca pisaliśmy już artykuł o tym, że rodzice mogą skorzystać z pomocy o dofinansowanie zakupu podręczników szkolnych w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2013r. Tak zwana "Wyprawka Szkolna" przysługuje dzieciom i młodzieży uczęszczającym do szkół znajdujących się na terenie Dęblina.
Wakacje nieubłagalnie dobiegają końca, a ciągłe zmiany w programach szkolnych zmuszają nas do zakupu nowych podręczników.
A my przypominamy iż rodzice lub opiekunowie mogą z takiej pomocy skorzystać.
Choć małe i niepozorne mogą być jednak bardzo niebezpieczne. Kleszcze pojawiają się już w marcu, a ich sezon trwa aż do listopada. Polują na ludzi oraz zwierzęta. Ich ukąszenie może prowadzić do wielu chorób.
Badania wykazały, że aż 30% kleszczy jest nosicielami co najmniej jednego z patogenów, które powodują groźne choroby: bolerioza, anaplazmoza, babeszjoza oraz zapalenie mózgu.
W Polsce występuje aż 20 gatunków kleszczy. Pajęczaki te pojawiły się u nas wraz z ocieplenien klimatu, żyją już nie tylko w lasach liściastych i na łąkach lecz również w ogrodach, parkach i na działkach.
Kleszcz rozpoznaje swe ofiary po zapachu, ciepłocie ciała oraz wydychanym dwutlenku węgla. Wyszukuje na ciele ofiary miejsca pokrytego cienką warstwą skóry, wilgotnego a przede wszystkim dobrze ukrwionego.