Dla ponad 4,5 miliona polskich dzieci zabrzmiał dziś pierwszy dzwonek po przerwie wakacyjnej. Dęblińska i Rycka Inauguracja Roku Szkolnego w niektórych szkołach rozpoczeła się już od godziny 9:00 a w niektórych od 10.00.
Jak napisała minister edukacji Krystyna Szumilas w specjalnym liście do uczniów, nauczycieli i rodziców - "Rok szkolny 2013/2014 będzie rokiem szkoły w ruchu"
"Ucząc się i pracując nie zapominajcie o tym, jak ważnym dla sukcesów w nauce jest ruch. Aktywność fizyczna sprzyja koncentracji i zapamiętywaniu, wpływa na stan zdrowia i samopoczucie. Wykorzystujcie możliwości, jakie daje Wam szkoła, samorząd, kluby sportowe i turystyczne. Oprócz regularnego uczestnictwa w obowiązkowych lekcjach wychowania fizycznego bawcie się i rywalizujcie w zawodach i grach sportowych, spacerujcie, pływajcie i jeździjcie na rowerze" - napisała w liście Krystyna Szumilas
W połowie lipca pisaliśmy już artykuł o tym, że rodzice mogą skorzystać z pomocy o dofinansowanie zakupu podręczników szkolnych w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2013r. Tak zwana "Wyprawka Szkolna" przysługuje dzieciom i młodzieży uczęszczającym do szkół znajdujących się na terenie Dęblina.
Wakacje nieubłagalnie dobiegają końca, a ciągłe zmiany w programach szkolnych zmuszają nas do zakupu nowych podręczników.
A my przypominamy iż rodzice lub opiekunowie mogą z takiej pomocy skorzystać.
Choć małe i niepozorne mogą być jednak bardzo niebezpieczne. Kleszcze pojawiają się już w marcu, a ich sezon trwa aż do listopada. Polują na ludzi oraz zwierzęta. Ich ukąszenie może prowadzić do wielu chorób.
Badania wykazały, że aż 30% kleszczy jest nosicielami co najmniej jednego z patogenów, które powodują groźne choroby: bolerioza, anaplazmoza, babeszjoza oraz zapalenie mózgu.
W Polsce występuje aż 20 gatunków kleszczy. Pajęczaki te pojawiły się u nas wraz z ocieplenien klimatu, żyją już nie tylko w lasach liściastych i na łąkach lecz również w ogrodach, parkach i na działkach.
Kleszcz rozpoznaje swe ofiary po zapachu, ciepłocie ciała oraz wydychanym dwutlenku węgla. Wyszukuje na ciele ofiary miejsca pokrytego cienką warstwą skóry, wilgotnego a przede wszystkim dobrze ukrwionego.