Dzisiaj jest czwartek, 05 października 2023 r., 278 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Jan Rajchel
W DĘBLINIE DALI ŚWIADECTWO PATRIOTYZMU ODDAJĄC HOŁD OFIAROM ZBRODNI KATYŃSKIEJ
Dodał: admin, 21-04-2018 14:07, odsłon: 2025

„Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci.

 

Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej."- patriotyzmu.

/Jan Paweł II. Przemówienie na Okęciu, 1983 r./

W Dęblinie oraz w wielu miastach Polski 13 kwietnia odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

 

 

 

Główne uroczystości zorganizowano w Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza MorawieckiegoPierwszym, który rano złożył kwiaty i zapalił znicze pod tablicami w Muzeum Katyńskim był Premier. 

 

W swym wystąpieniu podkreślił, że „oddając hołd wszystkim ofiarom, dajemy świadectwo, że pamiętamy, a walka o prawdę to zwycięstwo”.

 

Natomiast przed południem pod Pomnikiem Katyńskim w Warszawie złożył wieniec Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Przed południem odprawiona została także uroczysta msza święta na Placu Apelowym Muzeum Katyńskiego z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. 

 

W specjalnym spocie Minister Obrony Narodowej powiedział: 


Katyń to słowo symbol. Symbol bestialstwa dokonanego na polskim narodzie".

 

 

Również w Dęblinie w 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej odbyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości rozpoczęła koncelebrowana msza święta m. in. w intencji polskich oficerów lotnictwa i innych formacji Wojska Polskiego; funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej, Służby Więziennej zamordowanych przez sowieckie NKWD w 1940 r., w tym urodzonych w Dęblinie: por. rez. inż. Zygmunta Augusta Sochackiego, por. rez. Zygmunta Pawłowskiego, por. rez. inż. Józefa Kobylińskiego. Modlono się też za zaginionych na Wschodzie oraz dr Augusta Hipolita Sochackiego– Honorowego Obywatela Miasta Dęblin i Michała Sochackiego –uczestnika powstań narodowych 1831 i 1863.

 

Po Eucharystii odbyła się uroczysta zbiórka na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 2, przed Katyńskim Dębem Pamięci i tablicą ku czci por. rez. inż. Zygmunta Augusta Sochackiego oraz tablicą ku czci druhny Janiny Tyszkiewicz, Edwarda Ślusarza, Antoniego Osiaka, Michała Kwiecińskiego– dęblińskich nauczycieli zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej, wmurowana w elewację frontową szkoły.

 

Był hymn państwowy – zaśpiewany przez zgromadzonych, okolicznościowe przemówienie ppłk Henryka Skirgajło, deklamacja wierszy patriotycznych w wykonaniu Andrzeja Zwolskiego, Katyński Apel Pamięci oraz złożenie wiązanki pod tablicą por. rez. inż. Zygmunta Augusta Sochackiego i zapalenie zniczy w obu miejscach pamięci narodowej. Na zakończenie harcerze dęblińskiego ZHR zaśpiewali „Modlitwę” – pieśń harcerzy „O Panie Boże Ojcze nasz”.

 

 

W uroczystości wzięli udział: ppłk Henryka Skirgajło –prezes Oddziału Puławsko-Dęblińskiego Związku Sybiraków, Beta Siedlecka – burmistrz Dęblina, Włodzimierz Nowak – radny Powiatu Ryckiego, żołnierze 22. batalionu lekkiej piechoty, harcerze 1. Dęblińskiej Drużyny Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, członkowie: Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kozienicach i w Rykach, Oddziału Dęblińskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Dęblińskiego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej oraz dęblińskiego PiS-u. Dęblińskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej po raz siódmy zorganizował Oddział Dębliński PTT.  W bieżącym roku wraz z Kołem Światowego Związku Żołnierzy AK w Rykach  oraz Dęblińskim Kołem Ligi Morskiej i Rzecznej. Inicjatorem organizowanych  w Dęblinie od 2012 r. obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz uhonorowania por. rez. inż. Zygmunta Augusta Sochackiego Katyńskim Dębem Pamięci i pamiątkową tablicą odsłoniętą w 2010 r. jest Krzysztof Karbowski prezes dęblińskiego PTT i LMiR, radny Rady Miasta Dęblin.

Krzysztof Karbowski.

 

Guziki /Edward Herbert/

Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie są

aby świadczyć Bóg policzy 
i ulituje się nad nimi 
lecz jak zmartwychwstać mają ciałem 
kiedy są lepką cząstką ziemi

przeleciał ptak przepływa obłok 
upada liść kiełkuje ślaz
i cisza jest na wysokościach
i dymi mgłą katyński las

tylko guziki nieugięte 
potężny głos zamilkłych chórów
tylko guziki nieugięte
guziki z płaszczy i mundurów

 

Zbigniew Herbert

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Pierwszy miesiąc w szkole, a za uczniami SOSW już udział w VI edycji Igrzysk bez Barier.   Po raz...
Wrzesień to miesiąc, w którym Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie we współpracy...
W dniu 20 września klasa 7a ze Szkoły Podstawowej nr 5 udała się na pieszą wycieczkę na Wydział Lotnictwa...
Odwiedź Magiczne Ogrody w ostatni weekend sezonu, 7 i 8 października! Będzie się działo! Mnóstwo r...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
Jesienne Mazury: Relaks i Rozkosz w Domowym SPA z Sauną, Jacuzzi i Balia
Spokojna oaza, malownicze krajobrazy Mazur oraz błogi relaks - to wszystko czeka na tych, którzy wybierają się na jesienny wypoc...
Szczegóły ogłoszenia

Piec kuchenny-tradycja, prestiż i nowoczesność.
Piec kuchenny nowej generacji jest idealny do domu z rekuperacją. Gdy ma wymienniki wodne, ogrzeje do 150 m2. Współpracuje z pom...
Szczegóły ogłoszenia

Kuchnie węglowe, na drewno, pellety, piecyki, kominki
Gdy zawiedzie główne ogrzewanie domu (awaria, brak prądu), każde urządzenie grzewcze na drewno jest bardzo dobrym zabezpieczeni...
Szczegóły ogłoszenia

Sprawdź czy ktoś Ci źle życzy, Na co uważać, Wyrocznia złe oko
Sprawdź czy ktoś Ci źle życzy? Na co uważać? Czy ktoś wysyła Ci złe energie? Kup dostęp do wyroczni złe oko online.Możesz skorzy...
Szczegóły ogłoszenia

Ciepłe kominki-przyjazne, zdrowe, wygodne i ekonomiczne.
Wykonujemy przyjemnie ciepłe kominki nowej generacji, wypromieniowujące ciepło, do których można przytulić się. Mogą być kaflowe...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook