Choć małe i niepozorne mogą być jednak bardzo niebezpieczne. Kleszcze pojawiają się już w marcu, a ich sezon trwa aż do listopada. Polują na ludzi oraz zwierzęta. Ich ukąszenie może prowadzić do wielu chorób.
Badania wykazały, że aż 30% kleszczy jest nosicielami co najmniej jednego z patogenów, które powodują groźne choroby: bolerioza, anaplazmoza, babeszjoza oraz zapalenie mózgu.
W Polsce występuje aż 20 gatunków kleszczy. Pajęczaki te pojawiły się u nas wraz z ocieplenien klimatu, żyją już nie tylko w lasach liściastych i na łąkach lecz również w ogrodach, parkach i na działkach.
Kleszcz rozpoznaje swe ofiary po zapachu, ciepłocie ciała oraz wydychanym dwutlenku węgla. Wyszukuje na ciele ofiary miejsca pokrytego cienką warstwą skóry, wilgotnego a przede wszystkim dobrze ukrwionego.
JAK SIĘ PRZED NIMI CHRONIĆ?
Idziesz na spacer? zadbaj o odpowiednie ubranie. Jeśli wybierasz się w miejsca, gdzie jest duże prawdopodobieństwo że może zaatakować kleszcz najlepiej załóż kryte buty, swetr lub bluzę z długim rękawem oraz ważnym elementem ubioru jest nakrycie głowy.
W sklepach dostępne są również różnego rodzaju preparaty odstraszające kleszcze, które zwykle utrzymują się 2-3 godziny. Pamiętajmy jednak, że nie chronią nas one przed ukąszeniem.
JAK SIE ICH POZBYĆ KIEDY JUŻ SĄ?
Nie nalezy panikować. Pensete zblizyć możliwie jak najbardziej do skóry, złapać odwłok kleszcza i płynnym i zdecydowanym ruchem, beż wykręcania wyciągnąć go. Jeżeli zdarzy się tak, że główka zostanie w skórze nalezy sterylną igłą ją wyjąć, a rankę zdezynfekować spirytusem lub umyć wodą z mydłem.
![]() |