21 listopada już po raz drugi uczniowie "Dwójki" obchodzili Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, aby podkreślić jak ważna dla każdego człowieka jest potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym.
Uczniowie oraz nauczyciele przygotowali się do tego dnia solidnie.
Zaczęli od akcji charytatywnej „Wyprawka dla żaka” – życzliwość dla drugiej osoby.
W klasach na lekcjach religii, spotkaniach z pedagogiem oraz w świetlicy szkolnej uczniowie rozmawiali na temat życzliwości i tolerancji. Wszyscy nauczyli się piosenki „Uśmiech”, którą wspólnie zaśpiewali na apelu w Dniu Życzliwości.
Świetliczaki wykonały ordery życzliwości oraz przygotowały słoneczka dla uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz gości. Zostały one wręczone 21 listopada z zaproszeniem na apel pod hasłem „Tolerancyjni i życzliwi”.
Na korytarzu zawisła gazetka z miłymi słowami i przesłaniem: „Weź to, czego potrzebujesz” a na drzwiach stołówki słoneczko z zadaniem dla wszystkich: Uśmiechnij się i powiedz „Cześć! co najmniej 10 osobom”.
Uczniowie wzięli udział w dwóch konkursach: klasy 1-4 „Niezapominajka – symbol życzliwości”, a klasy 5-8 „Latawiec życzliwości”. Gratulujemy zwycięzcom:
Cieślik Milena kl.2a - I miejsce
Szafrański Olaf kl. 1b – I miejsce
Kalbarczyk Maja kl. 3a - II miejsce
Wawrzynowski Szymon kl. 2b - II miejsce
Joński Oskar kl. 3a - III miejsce
Lech Gabriela kl. 1a – III miejsce
Wawrzynowska Aleksandra kl. 5b - I miejsce
Iwanek Alicja kl. 5a - II miejsce
Wojdat Gabriela kl. 5b - III miejsce
Wróbel Aleksandra kl. 7a - III miejsce
Punktem kulminacyjnym Dnia Życzliwości był apel przygotowany przez kl.6a i dzieci ze świetlicy szkolnej, na który wszyscy przybyli ze słoneczkami w rękach. Gościem honorowym była zaproszona przez uczniów jako przyjaciel dzieci i szkoły burmistrz Beata Siedlecka.
Były wiersze, dobre rady, wspólny śpiew i taniec. Dyrektor szkoły wręczyła nagrody zwycięzcom w konkursach. Prace konkursowe były dopełnieniem i piękną dekoracją do apelu. Było żółto i radośnie.
Krótka refleksja..
Podczas rozmów z uczniami i obserwacji zachowań można było zauważyć, że życzliwość dla niektórych uczniów była mało ważna, uważali, że to tylko słowa. Były to jednak pojedyncze zachowania, a większość tak nie myśli. Każdy z nas potrzebuje szacunku, ciepłego uśmiechu, miłego słowa i gestu od innych. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą wypuścimy w świat, wróci do nas ze zdwojoną mocą.
Życzliwość nie tylko od święta, naprawdę warto.
Koordynatorki projektu: Krystyna Erdmann, Grażyna Kiliszek, Monika Bąk, Małgorzata Banaś i Aleksandra Dybus.
![]() |