Dzisiaj jest wtorek, 07 grudnia 2021 r., 341 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Mrówka
Zatrudnienie skazanych z Zakładu Karnego w Żytkowicach
Dodał: admin, 26-07-2021 12:16, odsłon: 765

W latach 2020-2021 roku mając na uwadze stan epidemii oraz wynikające z tego graniczenia służące poprawie bezpieczeństwa obywateli, Służba Więzienna podjęła szereg działań, w celu ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się zagrożeń wynikających z epidemii koronawirusa.

 

W celu przeciwdziałania transmisji wirusa ograniczone zostało zatrudnienie osób pozbawionych wolności do prac niezbędnych do funkcjonowania jednostek penitencjarnych. Efektem był ogromny spadek liczby skazanych zatrudnionych poza terenem zakładu karnego. W związku z utrzymującą się stabilną sytuacją epidemiczną, dziś znów nasi skazani powracają do pracy poza terenem jednostki penitencjarnej.

 

Program „Praca dla Więźniów” to zainicjowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 2016 roku, a realizowany przez Służbę Więzienną program wspierania procesu readaptacji społecznej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych, poprzez pracę a w szczególności mający na celu wesprzeć ich aktywizację i rozwój zawodowy. Głównym założeniem jest przede wszystkim obniżenie kosztów funkcjonowania więziennictwa, by w ten sposób nie obciążać budżetu Państwa. 

 

Praca sprzyja resocjalizacji oraz rozwojowi umiejętności zawodowych, jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi oddziaływania na skazanego, pomagająca i prewencyjna by móc uchronić skazanego przed powrotem na drogę przestępstw. W polskim systemie prawnym kwestię zatrudniania osadzonych reguluje Kodeks Karny Wykonawczy (art. 121-129).

 

Rozróżniono w nim dwie formy świadczenia pracy odpłatnej i nieodpłatnej przez skazanych. W pierwszym przypadku skazani wykonują bezpłatne prace np. na rzecz ośrodka pomocy społecznej, urzędów miast zajmujących się utrzymaniem porządku i czystości. W drugiej sytuacji skazani są zatrudniani odpłatnie m.in. przez prywatne osoby prowadzące działalność gospodarczą. Do najczęstszych prac należy praca na produkcji, pomoc w obsłudze urządzeń produkcyjnych.

 

Program "Praca dla więźniów" zakłada nie tylko możliwość zatrudniania osadzonych, ale również ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających skazanych. Zakład Karny w Żytkowicach jest jednostką penitencjarną typu półotwartego posiadającą Oddział Zewnętrzny w Pionkach, które po stabilizacji sytuacji pandemii dała w 2021 roku pracę dla 276 skazanych.

 

Część z nich znalazła zatrudnienie na terenie zakładu karnego wykonując prace w więziennej kuchni, pralni czy też prace remontowe i porządkowe na rzecz jednostki penitencjarnej. Natomiast duża część osadzonych każdego dnia wykonuje prace poza terenem jednostki penitencjarnej w systemie bez konwojenta. Skazani wykonują prace na rzecz kilkunastu kontrahentów m. in. Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Warszawie – Ośrodek Szkolenia w Pionkach, Fabryka Domów w Bogucinie, DAWBUD Dęblin, ELGIS Garbataka Letnisko, KPS Food Radom, Poltor Dęblin.

 

Zakład Karny w Żytkowicach systematycznie podejmuje działania w celu pozyskania nowych miejsc pracy dla osadzonych, poprzez liczne kontakty z lokalnymi przedsiębiorcami. Do zatrudnienia odpłatnego są w pierwszej kolejności kierowani osadzeni wobec których sądy nałożyły obowiązek alimentacyjny, lub inne zobowiązania finansowe (nawiązki, obowiązek naprawienia szkody, grzywny) jak też skazani którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej. Innym pozytywnym czynnikiem pracy skazanych poza terenem zakładu karnego jest możliwość sprawdzenia postawy skazanego w warunkach w których przebywa bez nadzoru funkcjonariuszy. Jest to jeden z elementów przygotowania skazanego do opuszczenia zakładu karnego poprzez sprawdzenie czy będzie on wstanie zgodnie z prawem funkcjonować w społeczeństwie przestrzegając ustalonych zasad, norm prawnych i społecznych.

 

 

Dyrektor Zakładu Karnego w Żytkowicach zaprasza wszystkich chętnych przedsiębiorców do nawiązania współpracy z tutejszą jednostką penitencjarną w zakresie zatrudnienia osób pozbawionych wolności. Zainteresowanych współpracą i uzyskanie bliższych informacji na temat warunków zatrudnienia naszych skazanych prosimy o kontakt: 48 621 12 66.

 

 

/Tekst oraz zdjęcia: por. Paweł Wójcik/

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
W niedzielę popołudniu odbyło się Mikołajkowe Morsowanie dla Krzysia Tarki.   Morsy przebran...
Fot. Archiwum domowe
Jan Cenkiel to 72-letni siłacz z Dęblina, który bije rekordy w podnoszeniu ciężarów. Jego o...
Kadr z filmu: Dziewczyny z Dubaju
Macie ochotę na kino Sybilla w Puławach? Możecie wybrać się na spotkanie z ulubionymi bohaterami.  ...
Jak co roku 25 listopada wszystkie misie na całym świecie obchodzą swoje święto.   W zw...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
ROMANTYCZNY POBYT WE DWOJE/ dom z klimatem na Mazurach/ SPA
ROMANTYCZNIE KLIMATYCZNIE I NASTROJOWO - RANDKA WE DWOJE Mamy pomysł na wyjątkowe dla Państwa chwile spędzone z ukochaną os...
Szczegóły ogłoszenia

Quick loan no matter your location apply here
Are you in need of Loan? Here all problem regarding Loans is solve between a short period of time what are you waiting for apply...
Szczegóły ogłoszenia

Producent materacy Materace z Gór
Jesteśmy znanym producentem materacy do spania. Nasze materaceprodukowane są z wysokiej jakości surowców pochodzących z Polski i...
Szczegóły ogłoszenia

Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
Jeśli nie masz zbyt dużo czasu wolnego, jesteś dorosła i MUSISZ mówićpo niemiecku, to czytaj dalej.Uczyłaś się lub uczysz niemie...
Szczegóły ogłoszenia

Grafik praca zdalna dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności
Nasz team stale rośnie w siłę i tym razem poszukujemy ambitnej osoby, która zaskoczy nas swoją kreatywnością graficzną. Jeśli po...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook